Umowa na czas określony już w praktyce, nie w teorii

22 listopada 2018 r. pracownik, który w jednej firmie przepracował na podstawie umowy na czas określony co najmniej 33 miesiące, automatycznie uzyska umowę na czas nieokreślony.

22 lutego 2016 r. weszły w życie zmiany do Kodeksu pracy, które zmodyfikowały zasady terminowego zatrudniania pracowników na podstawie umowy na czas określony.  Obecnie maksymalny okres, na jaki będzie można zawierać z pracownikiem umowę na czas określony wynosi 33 miesiące plus do 3 miesięcy okresu próbnego. Po tym, co do zasady, umowy automatycznie ulegną przekształceniu w te na czas nieokreślony.

Jak przypomina poradnikprzedsiebiorcy.pl, nowy limit terminowego zatrudnienia powinien być liczony (wobec umów trwających i zawieranych) od 22 lutego 2016 r. W efekcie wszyscy pracownicy zatrudnieni w tym dniu na czas określony mogą pracować na podstawie takich umów jeszcze przez 33 miesiące, czyli (w przypadku ciągłości) do 21 listopada 2018 r., niezależnie od tego, czy i jak długo pracowali na czas określony przed zmianą przepisów. Jako przykład poradnikprzedsieborcy.pl  wskazuje sytuację, gdy pracownik został zatrudniona w grudniu 2015 r. na podstawie umowy na czas określony, a w grudniu 2016 r. umowa ta została przedłużona na kolejne dwa lata do grudnia 2018 r. W związku z tym, że umowa trwała w dniu 22 lutego 2016 r. (wejście w życie nowych przepisów), umowa z dniem 22 listopada 2018 r. przekształci się i będzie umową na czas nieokreślony.

Nowe przepisy mają chronić pracowników przed przedłużaniem im umów na czas określony w nieskończoność. Niezmienna pozostaje za to ich liczba z jednym pracodawcą - nie może być więcej niż trzy, czwarta staje się umową na czas nieokreślony (praktyka pokazała jednak, że te trzy umowy często trwały latami, dlatego dodano ograniczenia czasowe).

Umowy o pracę na czas określony można wypowiedzieć w każdym momencie, niezależnie od ich długości. Zrównany jest okres wypowiedzeń. W przypadku, gdy staż pracy u danego pracodawcy jest krótszy niż sześć miesięcy, to okres wypowiedzenia umowy na czas określony (tak jak i umowy na czas nieokreślony) wynosi dwa tygodnie. Gdy staż trwa od pół roku do mniej niż trzech lat okres wypowiedzenia to miesiąc, a trzy miesiące przy co najmniej trzyletnim stażu.

Po zmianach obowiązują trzy rodzaje umów o pracę: umowa na czas nieokreślony, umowa na czas określony i umowa na okres próbny (oraz nadal umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego – dotyczące tylko zatrudnienia pracowników młodocianych).

Zdjęcie: Shutterstock

Ilona Mrozowska 3000 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }