Jak to się robi za Oceanem?

Czarny Piątek i Cyber Poniedziałek wchodzą powoli do polskiego kalendarza, choć wywodzą się zza Oceanu. Największy szał zakupów trwa jednak w Chinach.

Czas to pieniądz. Dotyczy to szczególnie 11 listopada, który Polakom (i nie tylko) kojarzy się ze świętem narodowym, a Europejczykom z zakończeniem I wojny światowej, natomiast dla chińskiego giganta internetowego Alibaba to dzień krociowych zysków.

Data złożona z czterech jedynek od 1993 r. obchodzona jest jako "Dzień Singli". Wymyślił go jeden ze studentów z chińskiego uniwersytetu, aby dać sobie prezent. W tym roku Alibaba, największa platforma handlu internetowego na świecie, doniosła o uzyskanych tego dnia obrotach w wysokości 27,3 mld euro. Dzięki temu ​​Dzień Singli jest najlepiej sprzedającym się dniem targowym na świecie. Lebensmittel Zeitung dokonała zestawienia, jak na tle chińskiego święta prezentują się inne wyprzedażowe okazje.

Amerykański odpowiednik Dnia Singli, skupiony wokół Święta Dziękczynienia, jest rozłożony na kilka dni. Najbardziej znany jest czarny piątek, dzień po Święcie Dziękczynienia. W ślad za nim sprzedawcy internetowi ustanowili cyberponiedziałek – czas wyprzedaży i rabatów w e-sklepach.

Jednak nawet łącznie wszystkie cztery dni (od piątku do poniedziałku włącznie) wyprzedaży w USA nie dorównują obrotom Alibaby osiągniętej w ciągu jednego dnia. Chiński gigant online w 2017 roku był w stanie znacznie zwiększyć swój wolumen obrotu  w porównaniu do poprzedniego roku, podczas gdy sprzedaż w USA wzrosła jedynie nieznacznie. Również w tym roku Chińczycy odnotowali wzrost o dobre 27 procent.

Zdjęcie: Shutterstock

Wyprzedażowe święta na świecie (obroty w miliardach euro, 2017 lub 2018 rok)

grafika: Lebensmittel Zeitung

Magdalena Weiss 1962 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }