Maxima Grupė chce otwierać na potęgę

Właściciel Stokrotki i Aldika planuje uruchomienie 120-140 nowych sklepów w 2019 roku. Wiele z nich powstanie w Polsce.

Firma zamierza zainwestować co najmniej 100 mln euro zarówno w nowe sklepy, jak i modernizację już istniejących.

– W przyszłym roku planujemy intensywną ekspansję, głównie skoncentrowaną na Polsce – mówi prezes Maxima Grupė Dalius Misiūnas. – Ten liczący 38 milionów konsumentów rynek jest atrakcyjny ze względu na swoje rozmiary, dynamiczny rozwój i potencjał konsolidacyjny. Połączenie sieci Stokrotka i Aldik stworzy mocne podwaliny pod przyszły wzrost na tym rynku. Zamierzamy utrzymać szybkie tempo rozwoju w Polsce w nadchodzących latach – dodaje.

Inwestycje mają być ukierunkowane na rozwój wszystkich formatów, w tym coraz popularniejszych sklepów typu convenience.

– Żyjemy w czasach szybkich przemian, tak samo zmieniają się zwyczaje zakupowe konsumentów – mówi Dalius Misiūnas. – Coraz więcej osób chce robić szybkie zakupy blisko domu lub pracy. W tych sklepach życzą sobie znaleźć nie tylko podstawowe produkty, ale też świeżo przygotowane i gotowe do wzięcia na wynos – zauważa.

Na koniec października Maxima Grupė miała 1059 sklepów, w tym 507 w Polsce. Jeszcze do końca tego roku firma planuje uruchomienie około 50 sklepów na wszystkich swoich rynkach. Poza Polską grupa działa w krajach bałtyckich, gdzie prowadzi sieć Maxima oraz w Bułgarii (T-Market). Ma też sklep internetowy Barbora, działający na Litwie i Łotwie. W 2017 roku obroty grupy przekroczyły 2,8 mld euro, co było wynikiem o 4,2 proc. lepszym od uzyskanego w 2016 roku.

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.