Helio na 100-lecie niepodległości

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, pracownicy firmy w przeddzień 11 listopada posadzili 100 sadzonek orzecha włoskiego.

Wydarzenie miało miejsce na terenie plantacji doświadczalnej Helio położonej w sąsiedztwie kompleksu produkcyjno-biurowego Helio w Brochowie. Poprzez dokonane nasadzenia czołowy krajowy producent bakalii nie tylko chce przyczynić się do zwiększenia wydajności upraw orzecha włoskiego w Polsce, lecz także, a może przede wszystkim zostawić ślad w międzypokoleniowej historii Brochowa, Mazowsza, Polski.

Warto bowiem podkreślić, że ta położona w otulinie Narodowego Parku Kampinoskiego miejscowość jest szczególnie związana z historią Polski. To w tej okolicy rozegrała się m.in. słynna z kampanii wrześniowej 1939 roku bitwa nad Bzurą, zaś ponad 100 lat wcześniej w tutejszym renesansowym kościele parafialnym odbył się chrzest najwybitniejszego polskiego kompozytora w historii Polski – Fryderyka Chopina.

Wybór orzecha włoskiego nie był przy tym przypadkowy. Jest to drzewo, które owocować może przez ponad 150 lat – symbolicznie połączy więc pamięć obecnych pracowników Spółki o wydarzeniach roku 1918 z przyszłymi pokoleniami, które niewątpliwie będą miały istotny wpływ na obraz Polski, oraz dalszy społecznie odpowiedzialny rozwój Helio.

W nasadzeniu jubileuszowych drzewek aktywny udział wzięli Leszek i Justyna Wąsowicz – członkowie zarządu, a zarazem założyciele i główni właściciele polskiej spółki Helio, którzy od ponad 25 lat konsekwentnie i skutecznie rozwijają bakaliowy biznes. Pracownicy wszystkich działów biorący dobrowolnie udział w przedsięwzięciu mogli wybierać spośród 10 odmian orzecha włoskiego i według uznania nazwać własnoręcznie posadzone drzewka.

Na terenie plantacji doświadczalnej w Brochowie do końca tego roku zostanie posadzonych kilkaset drzew orzecha włoskiego w różnych odmianach. Umożliwi to w najbliższych latach sprawdzenie, które spośród 10 wykorzystanych odmian rosnących w lokalnych warunkach wykażą się największą efektywnością i przydatnością dla przemysłu bakaliowego. Wszystkie drzewka pochodzą z profesjonalnego gospodarstwa szkółkarskiego, zaś jubileuszowe nasadzenie poprzedziło kilkunastomiesięczne profesjonalne przygotowanie gruntu pod plantację.