Immofinanz kontynuuje ekspansję parków handlowych Stop Shop

Firma nabyła właśnie osiem tego typu obiektów w Słowenii, Serbii i Chorwacji.

Cena zakupu wyniosła około 90,5 mln euro. Nowo nabyte nieruchomości są w pełni wynajęte i generują roczny przychód z najmu na poziomie około 7,2 mln euro, co przekłada się na zysk brutto w wysokości 8,0%.

Transakcje te zwiększają portfel Stop Shop do łącznie 80 lokalizacji w dziewięciu krajach z ponad 567 000 mkw. powierzchni pod wynajem i wartością bilansową wynoszącą ok. 800 mln euro.

Kolejne przejęcia są obecnie poddawane ewaluacji, a dwa kolejne Stop Shop-y, po jednym w Polsce i w Serbii, są w fazie budowy.

- Przejęcia te umacniają naszą pozycję wiodącego europejskiego operatora parków handlowych. W przypadku Chorwacji oznacza to wejście Immofinanz na nowy rynek handlowy UE, który jest bardzo atrakcyjny z punktu widzenia naszych międzynarodowych najemców. Dobre lokalizacje, sprzyjająca sytuacja w kontekście lokalnej konkurencyjnej oferty oraz klasyczny, dobrze dopasowany mix najemców to cechy kluczowe, świadczące o atrakcyjności tych inwestycji. Co więcej, zwroty, które można uzyskać na tych rynkach, mówią same za siebie. Naszym celem jest zwiększenie liczby Stop Shop-ów do ponad 100 − poprzez kolejne przejęcia, a także dzięki naszym własnym projektom deweloperskim - wyjaśnia w sprawie transakcji Dietmar Reindl, dyrektor operacyjny Immofinanz.

Zamknięcie transakcji zakupu większości nowych lokalizacji ma nastąpić do końca tego roku. Inwestycja zostanie sfinansowana wewnętrznie z środków obrotowych.

Pakiet zakupionych nieruchomości w Słowenii obejmuje trzy parki handlowe w miejscowościach Maribor, Krsko i Ptuj z powierzchnią do wynajęcia wynoszącą około 22 000 mkw. Portfel słoweńskich parków handlowych Immofinanz powiększy się do dziewięciu lokalizacji o powierzchni najmu na poziomie 52 300 mkw. Dwa parki handlowe zakupione w Chorwacji mają łącznie prawie 13 500 mkw. powierzchni najmu i znajdują się w Osijeku i Valpovo. Stroną sprzedającą w Słowenii i Chorwacji jest grupa MID.

Przejęcia w Serbii obejmują parki handlowe o powierzchni najmu około 32 500 mkw. w Subotica, Borca i Smederevo. Marka Stop Shop w tym kraju będzie miała od teraz dziewięć lokalizacji o łącznej powierzchni najmu 83 600 mkw. Sprzedawcą jest serbska grupa MPC.

Nabyte nieruchomości posiadają atrakcyjny mix najemców, który obejmuje także kluczowych najemców obecnych już w innych Stop Shop-ach, jak np. Deichmann, H&M, C&A, Takko, KiK oraz JYSK. Po zamknięciu transakcji kupna nieruchomości zostaną objęte re-brandingiem, tak by oficjalnie funkcjonować pod marką Stop Shop.

Portfel parków handlowych Stop Shop należących do Immofinanz, łącznie z ostatnimi przejęciami, obejmuje 80 lokalizacji w dziewięciu krajach: Słowacja (16), Węgry (14), Austria (12), Czechy (10), Słowenia (9), Serbia (9), Polska (7), Chorwacja (2) oraz Rumunia (1).

Joanna Hamdan 14001 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.