Właściciel Animexu z kolejną spółką w portfolio

UOKiK wydał zgodę na przejęcie przez Smithfield Foods kontroli nad Pini Polonia. W tej sprawie konieczne było przeprowadzenie badania rynku.

O tym, że Smithfield Foods, właściciel Animexu, chce przejąć zakład ubojowo-mięsny Pini Polonia wiadomo było niemal od początku roku. Transakcja ta została pierwotnie zgłoszona do Komisji Europejskiej. KE przekazała jednak sprawę do UOKiK ponieważ uznała, że koncentracja ma wpływ tylko na polski rynek, a urząd ma odpowiednia wiedzę i doświadczenie do zbadania tej sprawy. 9 listopada UOKiK wydał zgodę na przejęcie.

Smithfield Foods to globalny koncern zajmujący się przetwórstwem i produkcją mięsa. W Polsce m.in. kontroluje wspomnianą już grupę Animex, ale ma też dziewięć zakładów produkujących i przetwarzających mięso, w tym trzy ubojnie trzody chlewnej. Pini Polonia jest częścią grupy kapitałowej Pini Group, do której należą spółki w Polsce, we Włoszech i na Węgrzech. Ma ubojnię w Kutnie, dostarcza też mięso do sklepów i zakładów przetwórczych.

Analiza skutków planowanego połączenia - poinformował UOKiK - wykazała, że nie ograniczy ona konkurencji. Smithfield Foods będzie musiał konkurować z innymi ubojniami. W związku z tym nie ma podstaw do obaw, że przedsiębiorcy będą zaniżać ceny skupu żywca, zwłaszcza że ceny na krajowym rynku są transparentne. Zdaniem urzędu koncentracja nie wpłynie również na dostęp małych i średnich uczestników rynku do dużych odbiorców mięsa (np. sieci handlowych).

Zgodnie z przepisami, transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Ilona Mrozowska 3045 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }