Specjał rośnie w detalu

- Do końca 2018 r. planujemy mieć 7500-8000 tys. sklepów franczyzowych, a do 2020 r. 10 tys. - zapowiada Krzysztof Tokarz (na zdjęciu), prezes Grupy Kapitałowej Specjał.

Trzy główne sieci detaliczne budujące Grupę Specjał to: Nasz Sklep, który ma obecnie 3700 placówek, Livio – 2418 oraz Rabat Detal – 1217, razem mowa o 7335 sklepów. Nasz Sklep jest ponadto właścicielem działającej w południowo-zachodniej Polsce sieci Aligator pod którą obecnie pracuje 21 placówek (w tym 12 ajencyjnych i 9 własnych).

Na koniec 2017 r. obroty sieci Nasz Sklep wyniosły 5,6 mld zł, Liwio – 2,8 mld zł, a Rabat Detal - 1,4 mld zł. Łącznie placówki te zatrudniają 5860 osób.

- Do końca 2018 r. planujemy mieć 7,5-8 tys. sklepów franczyzowych, a do 2020 r. 10 tys. – zapowiada Krzysztof Tokarz. – W ostatnich latach nasz rozwój w tym segmencie hamowała m.in. przygotowywana przez resort finansów nowelizacja ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. W przypadku sieci franczyzowych nie było jasne jak ten podatek ostatecznie przełoży się na ich funkcjonowanie, dlatego dobrze, że przynajmniej na razie nie obowiązuje – mówi Krzysztof Tokarz.

Przypomnijmy: podatek o którym mówi Krzysztof Tokarz wszedł w życie we wrześniu 2016 r., ale już po miesiącu został zniesiony, ponieważ Komisja Europejska wszczęła postępowanie o naruszenie prawa UE przez Polskę. Zdaniem Brukseli konstrukcja podatku od sprzedaży detalicznej mogła faworyzować mniejsze sklepy, co de facto oznacza pomoc publiczną. Egzekucja ustawy została więc zawieszona do końca 2017 r. następnie do 2018 r. Teraz Ministerstwo Finansów proponuje zawiesić podatek od sprzedaży detalicznej do końca 2019 r. Trybunał Sprawiedliwości UE wciąż bowiem nie orzekł, czy polskie regulacje w tej kwestii są zgodne z unijnymi.

Specjał powstał w 1990 r. z inicjatywy właściciela i obecnego prezesa zarządu Krzysztofa Tokarza. Firma wciąż działa w 100% w oparciu o polski kapitał. Największym konkurentem Specjału jest Eurocash. Specjał rozwija się nie tylko w detalu, ale i w hurcie cały czas starając się wdrażać najnowsze rozwiązania w obu segmentach działalności. Mowa głównie o nowoczesnych technologiach. – Z e-hurtowni działa już ponad 6 tys. sklepów i wciąż przybywa nowych – deklaruje Krzysztof Tokarz. – W najbliższych miesiącach chcemy szczególnie skoncentrować się na wprowadzaniu nowych technologii i rozwiązań do wszystkich aspektów działalności Grupy – zapowiada.

W 2017 r. obroty GK Specjał wyniosły 1,67 mld zł. – Z roku na rok, mimo coraz trudniejszego otoczenia rynkowego, rośniemy. Tak będzie i w tym roku – zapowiada Krzysztof Tokarz.

 

Ilona Mrozowska 3045 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }