POHID apeluje o handlowy 12 listopada

Zdaniem Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji tryb procedowania ustawy o Święcie Narodowym jest sprzeczny z Konstytucją Biznesu.

- Nie znamy ostatecznego kształtu ustawy o Święcie Narodowym z okazji 100. Rocznicy
Odzyskania Niepodległości, która ustanawia 12 listopada dniem wolnym od pracy - piszą przedstawiciele sieci handlowych, zrzeszonych w POHID-zie. - To stawia handel w wyjątkowo trudnej sytuacji, bo Senat wniósł poprawki, które zmieniły pierwotny tekst ustawy i dopiero po posiedzeniu Sejmu 7 listopada, na kilka dni przed wejściem ustawy w życie, dowiemy się, czy handel będzie objęty zakazem pracy 12 listopada - wyjaśniają.

Handlowcy podkreślają, że jest to zbyt krótki czas, aby przedsiębiorstwa mogły dostosować się do nowych regulacji, zmienić harmonogram dostaw i logistykę, co jest szczególnie ważne w kontekście dostaw produktów świeżych, które kontraktowane są z dużym wyprzedzeniem.

- Ze względu na skalę zamówień i fakt, że sieci handlowe są kluczowym odbiorcą rodzimych produktów konsekwencje zakazu odczują nie tylko handlowcy, ale także polscy producenci i przetwórcy. Zaskakiwanie przedsiębiorców regulacjami uchwalanymi w tak szybkim tempie przeczy idei przewidywalności prawa i jest niezgodne z zasadami Konstytucji Biznesu - argumentują przedstawiciele sieci. - Handel ma służyć społeczeństwu i powinien być możliwie dostępny, zwłaszcza wtedy, gdy Polacy mają czas na zakupy. Ze względu na niesprzyjającą aurę wiele osób chętnie spędziłoby ten dzień z rodziną, korzystając z atrakcji w centrach handlowych - dodają.

Podsumowując, apelują, aby 12 listopada pozostał dniem handlowym.

Magdalena Weiss 1919 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }