Ukraińskie wina trafiają na polskie stoły

Dystrybutor win Ambra wprowadza na polski rynek znaną markę win ukraińskich Koblevo.

Ukraina jest równie ważnym regionem winiarskim jak Gruzja, Mołdawia czy Bułgaria. Ma prawie 25 wieków tradycji upraw winorośli i ponad 50 tys. hektarów winnic, najwięcej z całego basenu Morza Czarnego. Winiarską stolicą Ukrainy jest Koblevo, w którym działa Grupa Bayadera, producent alkoholi. Zadecydowały o tym sprzyjające warunki do uprawy winorośli: 270 dni słonecznych w roku, łagodny klimat, gleba oraz duże różnice temperatur między dniem i nocą, co jest istotne, bo winogrona zbiera się w nocy, kiedy są chłodne. Część z winnic położona jest tuż nad Morzem Czarnym i schodzi prawie do samych piaszczystych, rozległych plaż.

– Koblevo to region winiarski i jednocześnie najpopularniejsza marka win na rynku ukraińskim. Jej najważniejszym atutem jest 2,5 tys. hektarów własnych upraw, co zawsze jest podstawą autentyczności i wysokiej jakości win – podkreśla Robert Ogór, prezes Ambry. – To obszar, z którego można wyprodukować 20 mln butelek wina. Ukraińskie trunki, w szczególności wspaniałe muscaty, wydają się idealnie odpowiadać preferencjom smakowym polskich konsumentów – ocenia.

Jeszcze w tym roku wina Koblevo trafią do sklepów spożywczych oraz sieci Centrum Wina. Wprowadzeniu na polski rynek win Koblevo towarzyszy kampania pod hasłem Słoneczna Ukraina.

– Ukraina jest sąsiadem i partnerem gospodarczym Polski o największym potencjale przyszłości – mówi prezes Ambry. – Wino, jak niewiele innych produktów niesie ze sobą szereg efektów pochodnych: kontakty międzyludzkie, zainteresowanie krajem, pięknym słonecznym czarnomorskim wybrzeżem i jego kulturalną perłą Odessą. Na tych pozornie miękkich gałęziach wyrasta najwięcej konkretnych owoców współpracy gospodarczej – dodaje.

Ambra wprowadza do sprzedaży w sklepach spożywczych trzy wina Koblevo: orzeźwiające muscaty (białe i różowe), z których słynie Koblevo oraz czerwone bastardo (szczep występujący tylko w tym regionie) – wino o rubinowej barwie z nutą czekolady w smaku. Większe portfolio win Koblevo zaproponuje sieć sklepów specjalistycznych Centrum Wina, gdzie dostępne będą też wytrawne cabernet, merlot i chardonnay.

Choć polscy koneserzy wina najchętniej sięgają po trunki francuskie czy kalifornijskie, coraz częściej wybierają wina z krajów basenu Morza Czarnego, nie tylko tradycyjnie z Bułgarii, ale też takich jak Gruzja czy Mołdawia. Najlepiej świadczy o tym dynamiczne rosnąca sprzedaż win z tych krajów, zwłaszcza z Gruzji – z danych Ambry wynika, że wzrasta ona o 25 proc. w ujęciu wartościowym i wolumenowym w porównaniu do ubiegłego roku.

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.