Wzrost sprzedaży na hamulcu

We wrześniu br. sprzedaż detaliczna w cenach stałych rok do roku była wyższa o 3,6 proc. i był to najniższy wzrost jaki odnotowano w 2018 r. - poinformował GUS.

Jednocześnie była to jednak najsłabsza dynamika od marca 2016 roku, czyli od dwóch i pół roku. W porównaniu z sierpniem br. miał miejsce spadek sprzedaży detalicznej o 3,9 proc.

W okresie styczeń-wrzesień br. wzrost sprzedaży detalicznej w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku wyniósł 6,4 proc. wobec wzrostu o 7,2 proc. w 2017 r.

W kategorii "żywność, napoje i wyroby tytoniowe" we wrześniu zanotowano spadek wobec sierpnia o 4,1 proc., a wobec września roku ubiegłego - o 0,9 proc. W ciągu trzech kwartałów 2018 roku sprzedaż w tej kategorii wzrosła o 1,1 proc.

Nawet w cenach bieżących, czyli z uwzględnieniem inflacji, wrzesień okazał się spadkowy w stosunku do sierpnia (o 3,6 proc., a ceny towarów wzrosły w tym czasie o 0,5 proc., o czym pisaliśmy na handelextra.pl tutaj). Rok do roku odnotowano wzrost o 1,2 proc. (w tym ceny wzrosły o 2,1 proc.), natomiast w ciągu trzech kwartałów sprzedaż była wyższa niż rok wcześniej o 4 proc. Ceny natomiast wzrosły średnio o 2,8 proc.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym sprzedaż detaliczna w cenach stałych we wrześniu br. była o 0,6 proc. niższa w porównaniu z poprzednim miesiącem br.

 

 

Magdalena Weiss 1919 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }