PKN Orlen i Lotos odpierają zarzuty polityków PO

Przejęcie Lotosu przez PKN Orlen w żaden sposób nie ograniczy wpłat do lokalnych budżetów z tytułu podatków - podkreśla Orlen w odpowiedzi na zarzuty, które padły ze strony polityków Platformy Obywatelskiej.

Narodowy koncern paliwowy ustosunkował się do zarzutów, jakie postawili mu na konferencji (17.10) przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna i kandydat na prezydenta Gdańska Jarosław Wałęsa. W komunikacie rozesłanym do mediów czytamy, że wspomniani politycy przekazali opinii publicznej nieprawdziwe informacje.

„Informujemy, że przejęcie Lotosu przez PKN Orlen w żaden sposób nie ograniczy wpłat do lokalnych budżetów z tytułu podatków. Celem prowadzonego procesu nie jest ograniczanie korzyści dla regionu. Odnosi się to zarówno do Gdańska, jak i Płocka. Dlatego przejęcie Lotosu nie spowoduje zmniejszenia wpływów z tytułu podatków w regionach. Co więcej połączenie i wykorzystanie przewag i synergii umożliwi większe inwestycje w Lotos, a co za tym idzie zwiększenie wpływów z tytułu podatków dla Pomorza” - czytamy w przesłanym stanowisku.

Można się z niego dowiedzieć także, że trwający proces jest korzystny nie tylko dla obu spółek, ale całej polskiej gospodarki a synergie uzyskane w wyniku konsolidacji zwiększą potencjał połączonego koncernu w wielu obszarach działalności.

„To umożliwi dalszą, znaczącą ekspansję zarówno w kraju, regionie jak i w perspektywie globalnej. Dodatkowo połączony koncern zwiększy bezpieczeństwo energetyczne kraju, zwłaszcza w sytuacji niekorzystnej koniunktury na rynku. Wspólne zakupy pozwolą nie tylko obniżyć ceny sprowadzanego surowca, ale również otworzyć się w większym stopniu na inne regiony świata” - uważają zarządzający PKN Orlen.

Podkreślają oni, że konsolidacja spółek z branży energetycznej nie jest nowym procesem w Europie. Wręcz przeciwnie – tego typu transakcje już dawno zostały przeprowadzone w większości krajów w Europie. Jako przykład Orlen przywołuje np. Grupę MOL, która powstała w wyniku konsolidacji 9 węgierskich firm z sektora naftowo-gazowego. Podobnie było w przypadku takich spółek jak: norweski Statoil, hiszpański Repsol, portugalski GalpEnergia, włoskie ENI, austriackie OMV czy francuski Total.

„Równolegle nie można zapomnieć, że nasi konkurenci w regionie (np. MOL i OMV) aktualizują swoje strategie, w których ekspansja międzynarodowa na rynki ościenne ma duże znaczenie. Musimy stanowić realną przeciwwagę dla dużych graczy, by być zdolnym do krajowego i międzynarodowego konkurowania” - głosi komunikat, w którym jest wytłumaczone, że decyzja o przejęciu Grupy Lotos przez PKN Orlen ma więc podłoże czysto biznesowe i jest odpowiedzią na zwiększającą się konkurencyjność na rynku europejskim. „Nie należy jej więc rozpatrywać pod kątem politycznym, ani na gruncie krajowym, ani samorządowym” - podkreślają przedstawiciele koncernu.

Do zarzutów PO odniosła się też Grupa Lotos. - Nie ma żadnych podstaw, aby sugerować, że Pomorze i Gdańsk mogą stracić na połączeniu obu koncernów [radni z sejmiku województwa z Platformy Obywatelskiej poinformowali, że ich zdaniem na połączeniu Lotosu z Orlenem Pomorze może stracić 15 mln zł - przyp. red.]. Nic nie dzieje się bez wiedzy i zgody właściciela, czy też polskich i unijnych instytucji, które będą analizować procesy koncentracji na krajowym i regionalnym rynku. Lotos pewnie i konsekwentnie realizuje swoje cele biznesowe, wykorzystując najbliższe miesiące, aby dostosować się do zmieniającej się sytuacji i sprostać nowym wyzwaniom - komentuje Adam Kasprzyk, rzecznik prasowy Grupy Lotos.

W sierpniu 2018 r. do Komisji Europejskiej trafiły analizy i dokumentacja związana z procesem przejęcia Grupy Lotos przez PKN Orlen. Orlen zakłada, że zgoda Komisji na fuzję obydwu paliwowych spółek powinna nastąpić do końca pierwszego półrocza 2019 r., a w trzecim kwartale 2019 r. rozpocznie się procedura związana z przejęciem Lotosu.

 
Katarzyna Pierzchała 2618 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }