TOP 10 największych dyskonterów w Europie

W ciemno można było obstawić, że dwie wiodące pozycje zajmą Lidl oraz Aldi.

Ranking dziesięciu największych pod względem obrotów sieci dyskontowych w Europie stworzyli analitycy LZ Retailytics.

W ciemno można było obstawić, że dwie wiodące pozycje zajmować będą Lidl oraz Aldi. O ile ten drugi prowadzi na rodzimym dla obu sieci rynku niemieckim, to już w paneuropejskiej konkurencji wygrywa Lidl. W zestawieniu generalnie dominują niemieckie dyskonty, choć najniższe miejsce na podium zajmuje rosyjska Piatieroczka (X5 Retail Group). Działa ona jednak tylko na rynku krajowym.

Pierwsze miejsce pod względem sprzedaży w całym 2017 roku przypada Lidlowi, który wygenerował 80,5 mld euro obrotów. Sieć ta obecna jest we wszystkich krajach Europy z wyjątkiem Rosji, Norwegii, Łotwy, Estonii, Białorusi, Ukrainy, Mołdawii, Albanii, Czarnogóry, Bośni i Hercegowiny oraz Macedonii. Na drugim miejscu znajduje się Aldi z niemal 62 mld euro sprzedaży, przy czym na Aldi Süd przypada 36,2 mld euro, a na Aldi Nord (obecne w Polsce) 25,7 mld euro. Ponaddwukrotnie mniej pieniędzy przepływa przez kasy rosyjskiej Piatieroczki (Piąteczki) - w 2017 roku było to niespełna 17,8 mld euro.

Tuż za podium znaleźli się kolejni niemieccy operatorzy: Edeka, zawiadująca sieciami Netto i Diska NP Treff 3000 (pierwsza z nich ma dziesięciokrotnie wyższe obroty, razem przekraczają one 15,8 mld euro) oraz Grupa Rewe ze swoim dyskontowym formatem Penny (nieco ponad 13,2 mld euro). Szóste miejsce zajmuje należąca do Jeronimo Martins Biedronka (w Portugalii firma nie ma sklepów dyskontowych, tylko inne formaty) ze sprzedażą na poziomie niemal 12,5 mld euro. Pierwszą dziesiątkę zamykają norweska Rema 1000 (Grupa Reitan), duńska Grupa Salling (Dansk Supermarked, właściciel obecnej w Polsce sieci Netto) z obrotami na poziomie przeszło 5,6 mld euro, włoski Eurospin oraz hiszpańska Dia.

Największe dyskonty w Europie (sprzedaż osiągnięta w 2017 r. w mln euro)

Grafika: Lebensmittel Zeitung

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.