Carrefour na przekór etykiecie

Według detalisty, podane na opakowaniach daty minimalnej trwałości produktów są często przez konsumentów źle rozumiane, dlatego odpowiadają za 20 proc. marnowania żywności w gospodarstwach domowych.

Francuski detalista połączył siły ze start-upem, aby wesprzeć nową petycję wzywającą sprzedawców do zmiany semantyki informacji "najlepiej spożyć przed" na opakowaniach produktów i tym samym przyczynić się do zmniejszenia marnowania żywności.

Według operatora podane na opakowaniach daty są  często źle rozumiane przez konsumentów, dlatego odpowiadają za 20 proc. marnowania żywności w gospodarstwach domowych.

Detalista dołączył więc do kampanii #Changetadate, w ramach której konsultuje się z użytkownikami mediów społecznościowych i prosi ich o pomoc w wyborze nowego sformułowania, które zastąpiłoby istniejące "Consommer de préférence avant ...".

Mogą oni wybierać między następującymi stwierdzeniami: A consommer de préférence avant le mm/aa, mais pas impérativement! (to be eaten before mm/yy, but not imperatively), A consommer de préférence avant le mm/aa, parce que c’est meilleur avant! (to be eaten before mm/yy, because it's better before) oraz A consommer de préférence avant le mm/aa pour une dégustation optimale (to be eaten before mm/yy for optimum enjoyment).

Carrefour był pierwszym sprzedawcą, który w 2014 r. zmienił lub usunął informację "najlepiej spożyć przed" z opakowań ponad 500 produktów własnej marki. Ze 100 produktów Carrefour, takich jak cukier, sól i ocet, zostały one całkowicie usunięte, a na opakowaniach 400 produktów świeżych lub spożywczych widniały minimalne daty przydatności do spożycia lub zostały one przedłużone co jednak nie miało wpływu na ich recepturę czy jakość.

Zwalczanie marnotrawienia żywności jest zgodne z programem Act for Food i zobowiązaniem Carrefoura do doprowadzenia do zmian w tym zakresie.

 

Joanna Hamdan 7881 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }