Fanex świętuje 30-lecie

W ciągu tego czasu z kilkuosobowej firmy powstał podmiot, który zatrudnia ponad 300 osób i jest jednym z największych lokalnych dostawców.

Fanex – polski producent sosów dla branży HoReCa, w bieżącym roku obchodzi jubileusz 30-lecia istnienia firmy. Z każdym rokiem spółka zwiększa skalę produkcji wyrobów oraz notuje wzrosty sprzedaży zarówno na polskim rynku jak i za granicą. Pomimo obecnej skali działalności, jedna rzecz pozostaje niezmienna - Fanex nadal utrzymuje rodzinny charakter. 

Firma Fanex rozpoczęła działalność w 1988 r. od produkcji soków owocowych, majonezu i sosu typu BBQ w wynajętej hali produkcyjnej w Izabelinie. W krótkim czasie, szukając lepszego miejsca, zakład został przeniesiony do Machnatki, a następnie do Piaseczna – to właśnie tutaj Fanex rozszerzył swoją produkcję o ketchupy warzywne, sosy majonezowe i musztardowe oraz o rozlew oleju. Była to produkcja głównie dla detalu – małe opakowania szklane oraz plastikowe o gramaturze 100-250 g.

W 1992 r. potrzeba zwiększenia powierzchni produkcyjnej, zmusiła firmę do przeprowadzki na warszawski Żerań, gdzie kierownictwo zawiązało spółkę z SPC (Spółdzielnia Piekarsko-Ciastkarska w Warszawie), od której Fanex przejął produkcję piekarską – paluszki słone, z makiem i z sezamem oraz drugą halę produkcyjną na produkcję owocowo-warzywną.

Asortyment z każdym rokiem rozszerzał się, rodzaje opakowań również, zmienili się też klienci – przeważać zaczęli odbiorcy gastronomiczni oraz wzrosło zapotrzebowanie na większe opakowania produktów.

W 2005 r. Fanex zdecydował się na zakup Zakładu Owocowo-Warzywnego w Radonicach, do którego po generalnym remoncie sukcesywnie przeniesiono produkcję. Stopniowe rozbudowywanie zakładu koło Błonia, pozwoliło firmie na dynamiczny rozwój oraz wzrost sprzedaży. Nastąpiło znaczące powiększenie powierzchni produkcji, zwiększenie wolumenów oraz wzrost zatrudnienia personelu i rozbudowa parku maszynowego (nowe procesory, nowe linie rozlewnicze). Firma sukcesywnie dokonuje usprawnień oraz modernizacji przedsiębiorstwa podążając za globalnymi trendami produkcji spożywczej.

Obecnie Fanex zatrudnia ponad 300 pracowników i jest jednym z większych lokalnych pracodawców. Dysponuje trzema halami produkcyjnymi – dwiema do produkcji sosów majonezowych i owocowo-warzywnych oraz halą do produkcji wyrobów typu piekarniczego.

Fanex ma obecnie ok. 450 receptur bazujących na ok. 150 różnych surowcach: majonezy, sosy majonezowe, na ciepło, na zimno, z dodatkami smakowymi typu przyprawy, warzywa, pikle, ketchupy, sosy pomidorowe gładkie lub z warzywami. Wyroby oferowane są również w zróżnicowanych pod względem gramatury (od 10 g, aż po 10 kg) i rodzajów opakowań – ponad 400 indeksów (butelek, worków, wiader, kartonów, tacek, folii do saszetek, nakrętek, etykiet).

Na terenie firmy znajduje się pięć linii butelkowych, które są w stanie zapakować butelki w gramaturze od 250 g po 1,2 kg, linie do rozlewu dużych opakowań od 1 kg do 10 kg oraz 11 urządzeń do konfekcjonowania w opakowania typu kubeczki i saszetki od gramatury 10 g do 250 g.

Obecnie do grona kluczowych klientów należą m.in. sieci gastronomiczne, dystrybutorzy HoReCa, restauracje, bary bistro, hotele, firmy cateringowe, stacje paliw, food trucki i wszelkiego rodzaju punkty typu convenience store.

Oprócz sprzedaży na rynku krajowym, produkty Fanex eksportowane są również na wiele rynków zagranicznych - do Danii, Niemiec, Anglii, USA, krajów skandynawskich, Węgier, Rumunii, Czech, Słowacji czy Chorwacji.

- Jubileusz 30-lecia założenia firmy Fanex, to dla nas duże święto i ważny czas w działalności naszej firmy. Jest to nie tylko okazja do dokonania oceny i weryfikacji dotychczasowych osiągnięć, ale również impuls do podejmowania nowych, odważnych decyzji i realizacji dalekosiężnych planów marki – mówi Piotr Kubiczek, dyrektor handlowy w firmie Fanex.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }