IKEA z 4 miliardami obrotów

IKEA Retail w Polsce podsumowała rok finansowy zakończony 31 sierpnia, ogłaszając 11-proc. wzrost sprzedaży z wynikiem 4,03 mld zł.

Sklepy IKEA w Polsce odwiedziło prawie 29 mln osób, a strona IKEA.pl odnotowała ponad 97 mln wizyt. W minionym roku klienci nadal najchętniej kupowali kuchnie i meble do sypialni, popularnością cieszyły się szczególnie materace oraz meble do przechowywania. 

To był kolejny świetny rok dla IKEA w Polsce, w którym udało nam się ponownie osiągnąć dwucyfrowy wzrost sprzedaży. Konsekwentnie rozwijamy sprzedaż wielokanałową, udoskonalając rozwiązania cyfrowe i poszerzając sieć nowych fizycznych formatów. W minionym roku otworzyliśmy trzy kolejne Punkty Odbioru Zamówień: w Szczecinie, Rzeszowie i Białymstoku oraz dwa punkty IKEA Gościnnie w Olsztynie i Gdyni. Wkrótce otworzymy pierwszy mniejszy sklep blisko centrum miasta – IKEA w Blue City w Warszawie. Dzięki tym działaniom jesteśmy coraz bliżej naszych klientów w całej Polsce  mówi Iwona Szczęka, członek zarządu IKEA Retail w Polsce.
 
W roku finansowym 2018 IKEA zaktualizowała globalną strategię zrównoważonego rozwoju People & Planet Positive, ogłaszając nowe cele na rzecz społeczności i środowiska. W Polsce jednym z priorytetów firmy jest zamknięcie obiegu odpadów powstających w sklepach. Od kilku lat 100 proc. odpadów kartonowych poddawanych jest recyklingowi materiałowemu, a do 2025 roku firma chce ponownie przetwarzać we własnym łańcuchu dostaw surowce wtórne, takie jak drewno i plastik.
 
Od 2016 roku Grupa Ingka (dawniej Grupa IKEA) w Polsce wytwarza więcej energii elektrycznej niż zużywa i zachęca również swoich klientów do korzystania z energii odnawialnej, oferując instalacje fotowoltaiczne dla domów jednorodzinnych oraz umożliwiając ładowanie pojazdów elektrycznych przy połowie sklepów w Polsce. Ponadto firma chce inspirować do zdrowszego i bardziej zrównoważonego stylu życia, systematycznie poszerzając ofertę IKEA Food o potrawy roślinne, bardziej przyjazne dla środowiska. Przykładem jest wprowadzony w sierpniu 2018 roku wege hot dog, który stał się bardzo popularny wśród Polek i Polaków i obecnie ta wersja stanowi już 10 proc. wszystkich hot dogów sprzedawanych w IKEA Bistro.
 
Wypracowana w roku fiskalnym 2018 przez Grupę Ingka  sprzedaż detaliczna produktów IKEA osiągnęła poziom 34,8 miliarda euro (34,1 w roku fiskalnym 2017). Wzrost sprzedaży po korekcie walutowej wyniósł 4,7 proc. W minionym roku Grupa Ingka odnotowała wzrost sprzedaży w większości spośród 30 krajów, na czele z Chinami, jednym z najszybciej rozwijających się rynków. Otwartych zostało dwanaście nowych sklepów IKEA, w tym pierwszy sklep w Indiach. Liczba wizyt w 367 sklepach IKEA wzrosła o 3 proc. do 838 milionów, podczas gdy ruch na stronie IKEA.com wzrósł o 10 proc. do łącznie 2,35 miliarda odwiedzin.
 
– Stajemy po stronie ludzi z mniej zasobnymi portfelami, ale wielkimi marzeniami i ogromnymi potrzebami związanymi z życiem w domu. Właśnie dlatego ułatwiamy naszym obecnym i nowym klientom dostęp do IKE-i o dogodnej dla nich porze i z niemal każdego miejsca. Wiemy, że 80 proc. naszych klientów rozpoczyna przygodę z IKE-ą w internecie, a jednocześnie nasze sklepy odgrywają ważną rolę w całkowitym doświadczeniu – jako źródło fachowych porad oraz inspiracji związanych z urządzaniem domu. Wykorzystujemy te mocne strony, żeby zapewnić jeszcze lepsze warunki codziennego życia dla coraz większej liczby ludzi, i to bez względu na to, w jaki sposób do nas dotrą – powiedział Jesper Brodin, prezes Grupy Ingka.
 
Inter IKEA Systems, która jest właścicielem Konceptu IKEA i światowym franczyzodawcą IKE-i ogłosiła, że sprzedaż detaliczna produktów IKEA wypracowana przez wszystkich 11 franczyzobiorców na całym świecie osiągnęła 38,8 miliarda euro.
 
Magdalena Weiss 3063 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.