Igor Chalupec nie jest już prezesem Ruchu

Igor Chalupec wypełnił porozumienie z Alior Bankiem i zrezygnował ze stanowiska prezesa dystrybutora prasy, poinformował "Puls Biznesu".

Igor Chalupec, były wiceminister finansów i były prezes PKN Orlen, złożył rezygnację i stał się również byłym prezesem Ruchu. Spółka nie komentuje tych doniesień, ale "Puls Biznesu" podaje, że informację o dymisji gazeta potwierdziła (nieoficjalnie) w trzech różnych źródłach. Sam Igor Chalupec nie odpowiedział ani na pytanie tytułu w tej sprawie, ani na prośbę o komentarz.

W zarządzie Ruchu pozostały aktualnie dwie osoby: Marek Podstawa i Bogumiła Rak. Następcę Igora Chalupca wybierze rada nadzorcza w składzie, zmienionym kilka dni temu.

Przypomnijmy. Ruch stoi na skraju bankructwa, ale broni się jak może. Szczegóły tutaj. O problemach Ruchu mówił też ostatnio największy konkurent Ruchu - Kolpoter. Cały wywiad tutaj.

Między wczoraj a dziś

Pierwszy kiosk pod szyldem Ruch został otwarty w styczniu 1919 r. na peronie dworca Kolei Wiedeńskiej w Warszawie, ale spółkę zarejestrowano w grudniu 1918 r., co oznacza, że w 100-lecie istnienia firmy zapadła decyzja o jej sprzedaży. W niespełna pół roku (od 1919 r.) funkcjonowało już ponad 60 kiosków i księgarń. Ruch szybko się rozwijał. Przejął konkurencyjną firmę „Czytajcie” i przekształcił się w spółkę akcyjną. W 1935 r. był jedyną ogólnopolską siecią sprzedaży prasy, posiadał 700 punktów sprzedaży: kioski, stoiska oraz sklepy. W 1971 r., w wyniku połączenia Ruchu i Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej „Prasa”, powstała Robotnicza Spółdzielnia Wydawnicza „Prasa-Książka-Ruch”. 29 kwietnia 1991 r. minister przemysłu wydał zarządzenie, na podstawie którego utworzono przedsiębiorstwo państwowe pod nazwą Przedsiębiorstwo Kolportażowo-Handlowe Ruch, które następnie zostało przekształcone w jednoosobową spółkę skarbu państwa pod nazwą Ruch. 22 grudnia 2006 r. Ruch zadebiutował na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

W 2010 r. rozpoczął się jednak kolejny etap zmian. Fundusz inwestycyjny Lurena Investments B.V., zarządzany przez amerykańską grupę finansową Eton Park, odkupił od Skarbu Państwa pakiet kontrolny Ruchu i w 2011 r. wycofał firmę z giełdy. Ruch stał się wówczas w 100 proc. firmą prywatną. W lipcu 2017 r., w przededniu obchodów 100-lecia, firma została pośrednio przejęta przez Igora Chalupca, prezesa zarządu Ruch (i byłego prezesa PKN Orlen).

Ilona Mrozowska 3045 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }