Ikony motoryzacji w Silesia City Center

Od 9 do 28 października Silesia City Center zaprasza na Mercedes-Benz Show - wystawę unikalnych 20 samochodów, w tym pierwszy napędzany silnikiem spalinowym, legendarny Benz Patent-Motorwagen Nummer 1, rajdowy wóz Victora Hemery’ego z 1908 r.

Na wystawie Mercedes-Benz Show zaprezentowane zostaną samochody z prywatnej kolekcji Ladislava Samohýla. Czeski kolekcjoner w swoim posiadaniu ma ponad 300 zabytkowych pojazdów. W Silesia City Center pokazane zostanie 20 z nich. - Jest to propozycja nie tylko dla miłośników motoryzacji, ale również dla koneserów pięknego designu i historii. Wartość tych ekskluzywnych aut jest astronomiczna – mówi Iwona Mroczek, dyrektor Silesia City Center.

Odwiedzający od 9 do 28 października centrum handlowe będą mogli zobaczyć wiele legendarnych modeli firmy Mercedes-Benz, a niektórzy nawet doświadczyć przejażdżki ikoną motoryzacji, pierwszym na świecie trzykołowym pojazdem z silnikiem spalinowym i elektrycznym zapłonem – Benz Patent – Motorwagen Nummer 1. Auto zostało opatentowane w 1886 r. przez Karla Benza, a replika, która znajduje się na wystawie jest w pełni sprawna – może osiągnąć maksymalną prędkość 16 km/h. Ciekawostką jest fakt, że w tamtych czasach paliwo do tego modelu można było kupić tylko w aptece.

W Silesia City Center znajdzie się również obiekt westchnień miłośników samochodów wyścigowych – Benz GP 12/120HP. W całej historii firmy Mercedes-Benz wyprodukowano tylko trzy takie auta. W jednym z nich Victor Hemery – francuski kierowca wyścigowy – w 1908 r. wygrał wyścig z Sankt Petersburga do Moskwy, a tydzień później jako drugi ukończył Grand Prix Francji.

W październiku w Centrum zaparkuje także inny legendarny samochód, Mercedes-Benz 500K Roadster, który po raz pierwszy został wystawiony na berlińskim pokazie motoryzacyjnym w 1934 r. Samochody Serii 500K, szczególnie z nadwoziem Roadstera, są jednymi z najdroższych przedwojennych pojazdów zabytkowych. Model ten zastąpił zaprezentowanego rok wcześniej Mercedesa 380. Mercedesa-Benz 500K Roadster miał większy i mocniejszy silnik od swojego poprzednika oraz bogatsze wyposażenie. Samochód odpowiadał zapotrzebowaniu klientów na szybsze i bardziej luksusowe pojazdy. Z tego powodu model ten był często wybierany przez wysoko postawionych nazistów, m.in. Reinharda Heydricha i Adolfa Hünhleina.

Podczas wystawy będzie można obejrzeć również model Mercedes-Benz 500 Nürburg z 1931 roku. Jego najdroższa i zarazem najbardziej luksusowa wersja należała w latach 30. na przykład do Adolfa Hitlera, a w garażu pierwszego prezydenta Czechosłowacji, Tomáša Garrigue Masaryka, był on samochodem zastępczym.

Na wystawie zaprezentowane zostaną także samochody, które stały się symbolami powojennego luksusu: Mercedes-Benz 300 W186 Adenauer z 1954, Mercedes-Benz 190 SL W121 z 1956 – ukochany samochód amerykańskich gospodyń domowych oraz legenda motoryzacji, Mercedes-Benz serii 300 SL W198 Gullwing, uważany za jeden z najbardziej charyzmatycznych i kultowych modeli w 130-letniej historii rozwoju samochodów napędzanych benzyną.

Wystawę Mercedes-Benz Show można zwiedzać w dniach 9-28 października na pasażach Silesia City Center w godzinach otwarcia centrum handlowego. Wstęp jest bezpłatny.

Katarzyna Pierzchała 2693 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }