Szef Tesco chce wprowadzenia "podatku od Amazona"

Dave Lewis powiedział w niedzielnym wywiadzie dla "Mail on Sunday", że handel internetowy powinien zostać obłożony specjalnym podatkiem. Amazon odprowadza bowiem do brytyjskiego budżetu zaledwie 2,3 proc. swoich zysków, podczas gdy tylko w ostatnim roku z wyspiarskiego rynku zniknęło kilka sieci.

Na zdjęciu Dave Lewis, prezes Tesco

Miałoby to przynieść 1,25 mld funtów brytyjskiemu budżetowi i ulżyć detalistom, zmagającym się z ostrą konkurencją ze strony sklepów internetowych, zwłaszcza amerykańskiego Amazona. Szef Tesco wezwał kanclerza skarbu Philipa Hammonda do wprowadzenia 2-proc. "podatku od Amazona".

Miałoby to zdjąć z barków sektora detalicznego ciężar podnoszenia dochodów kraju i przesunąć go na inne sektory. Jak mówi Dave Lewis, Amazon odprowadza do brytyjskiego budżetu zaledwie 2,3 proc. swoich zysków, podczas gdy tylko w ostatnim roku z wyspiarskiego rynku zniknęły takie sieci jak House of Fraser, Poundworld, Toys R Us czy Maplin. To skutek rosnących kosztów, podatków, wynagrodzeń i konkurencji agresywnych sklepów online - uzasadnia. Tymczasem sektor detaliczny w Wielkiej Brytanii, który daje zatrudnienie 4,2 mln osób, przeżywa najtrudniejszy rok w swojej historii. Pracę w branży straciło w tym roku 40 tys. pracowników.

Brytyjska prasa określa apel Dave'a Lewisa jako najbardziej dramatyczny głos branży do tej pory. Wprawdzie kanclerz zapowiedział wprowadzenie "podatku cyfrowego", ale jak podkreśla szef Tesco, jego propozycja to zupełnie oddzielna kwestia.

- Trzy lata temu ostrzegałem przed potencjalnie śmiercionośną mieszanką presji w branży detalicznej, a teraz scenariusz ten zaczyna się realizować - powiedział Lewis. - Obciążenia podatkowe osiągnęły punkt, w którym firmy legną w gruzach. Czy rząd zastanawiał się, co się stanie, gdy sprzedaż detaliczna zacznie spadać? - pyta.

Sprzedaż online już odpowiada za 17 proc. wartego 370 mld funtów rynku detalicznego na Wyspach i udział ten szybko wzrasta. Sektor detaliczny, choć reprezentuje zaledwie 5 proc. gospodarki, odprowadza co roku do budżetu 30 mld funtów podatku.

Magdalena Weiss 1965 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }