Unilever odwołuje wyprowadzkę z Londynu

Pod naciskiem brytyjskich inwestorów brytyjsko-holenderski koncern zmienia plany likwidacji podwójnej siedziby.

Na zdjęciu: Siedziba Unilevera w Rotterdamie

Kwatera główna koncernu pozostanie zatem podzielona między Rotterdam i Londyn, choć producent chciał uprościć swoją strukturę i na stałe przenieść się do Holandii. Jedną z przyczyn takiej decyzji, jak można się domyślać, był planowany na marzec przyszłego roku brexit. Natomiast powodem jej zmiany jest opór brytyjskich inwestorów.

- Stwierdziliśmy, że nasza propozycja nie znalazła wsparcia ze strony znacznej grupy inwestorów - powiedzieli przedstawiciele producenta herbaty Lipton, lodów Magnum i mydła Dove. Dlatego kontrowersyjna struktura z dwiema siedzibami w Rotterdamie i Londynie zostanie utrzymana.

Unilever postanowił w marcu ograniczyć się do siedziby w Holandii. Grupa obiecała to swoim udziałowcom po tym, jak w 2017 r. amerykańska firma Kraft Heinz podjęła próbę przejęcia koncernu. W tym kroku Unilever chciał uprościć struktury. Dyrektor generalny Paul Polman podkreślał, że planowane wyjście Wielkiej Brytanii z UE nie miało znaczenia dla decyzji, ale planowane zniesienie podatku od dywidend w Holandii przeważyło szalę głosów za Rotterdamem.

Jednak brytyjskie fundusze, takie jak Columbia Threadneedle, Janus Henderson i Schroders, będące udziałowcami Unilevera, sprzeciwiły się opuszczeniu przez koncern Londynu. Unilever prawie na pewno wypadłby w tej sytuacji z głównych brytyjskich indeksów giełdowych. Pisaliśmy o tym na handelextra.pl tutaj.

Dla gospodarki Wielkiej Brytanii ostatnia decyzja grupy jest pozytywnym sygnałem. Wiele firm martwi się niepewnością dotyczącą przyszłości stosunków gospodarczych między Wielką Brytanią a UE. Niektóre z nich przenoszą zatem miejsca pracy do innych krajów UE.

Zdjęcie: Shutterstock

Magdalena Weiss 1965 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }