Żywe witryny w Empiku z okazji 70. urodzin sieci

"70 lat spotkań z kulturą" - tak Empik podsumowuje swój jubileusz. Grafika, która towarzyszy obchodom zostanie odzwierciedlona w witrynach wybranych salonów i przy najczęściej uczęszczanych ulicach w Warszawie, Łodzi, Krakowie i Gdańsku.

Międzynarodowe Kluby Prasy i Książki przez dziesięciolecia tętniły kulturalnym życiem. Gościły najpopularniejszych twórców swoich czasów, dając publiczności szansę na kontakt z pisarzami, aktorami, muzykami i artystami, którzy wyznaczali kulturalne trendy.

Tak jak dziś w salonach Empiku, tak w czytelniach i kawiarniach Klubów MPiK, odbywały się spotkania autorskie, dyskusje i mini recitale. Nawiązując do tej tradycji, w roku obchodów 70. urodzin, Empik przygotował dla swoich klientów niecodzienną instalację. Dzięki niej będzie można poczuć klimat towarzyszący spotkaniom z kulturą w klubowych czytelniach przed laty.

Retro stylistyka specjalnie zaprojektowanej przestrzeni wystaw sklepowych nawiązuje do tej z Klubów MPiK. To będzie swoisty powrót do korzeni – sentymentalna podróż w czasie do jednej z dekad, w których rozkwitały kluby. Jako tło dla książek i winyli w witrynach, niczym na „żywym” obrazie, pojawią się charakterystyczne dla epoki meble, akcesoria i rośliny.

Dodatkowo, w trzech miastach: Warszawie, Łodzi i Gdańsku, Empikowe witryny ożyją. W sklepowych wystawach zagoszczą… ludzie. Specjalnie rozświetlone witryny staną się sceną, na której pokazane zostanie zwyczajne życie odbiorców kultury sprzed dekad: będą oni oddawać się lekturze i słuchać nastrojowej muzyki z gramofonu. Przechodnie będą mogli podglądać empikowy świat spotkań z kulturą.

W tym roku Empik obchodzi 70. urodziny. Pierwszy Klub Międzynarodowej Prasy i Książki został otwarty w październiku 1948 r. w Warszawie przy Placu Unii Lubelskiej. W Salonie Prasy Zagranicznej pojawiali się uczeni i studenci, pisarze i dziennikarze, artyści, inżynierowie i robotnicy. Z czasem KMPiKi zagościły w większości polskich miast, stając się lokalnym centrum kultury i oknem na świat. W czytelniach i kawiarniach odbywały się tysiące spotkań autorskich, debat, wernisaży sztuki, koncertów czy wieczorków poetyckich.

Żywe witryny będzie można zobaczyć:

6 - 7 października: Empik Junior Warszawa, ul. Marszałkowska 116/122; Empik Manufaktura Łódź, ul. Karskiego 5

27-28 października: Empik Junior Warszawa, ul. Marszałkowska 116/122; Empik Manufaktura Łódź, ul. Karskiego 5

 3-4 listopada: Empik Forum Gdańsk, ul. Targ Sienny 7

Katarzyna Pierzchała 2693 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }