Frosta. Ryby z pieca

W pięciu nowych wersjach smakowych.

Ryby z pieca Frosty powstają na bazie delikatnego fileta z mintaja mrożonego jeszcze na morzu, pochodzącego z certyfikowanych łowisk.

 Wśród nowych propozycji Frosty znajdziemy ryby w 5 wersjach: Ryba z pieca po włosku, z sosem śmietanowo-pomidorowym z ziołami i mozzarellą oraz dużymi kawałkami papryki, cukinii, bakłażana i pomidorów; Ryba z pieca z brokułami i sosem na bazie śmietany, posypana prażonymi płatkami migdałów; Ryba z pieca z porem i marchewką, z delikatnym sosem śmietanowo-serowym; Ryba z pieca z warzywami: kalafiorem, groszkiem, marchewką oraz kukurydzą i sosem maślanym oraz Ryba z pieca ze szpinakiem i śmietanką, pod chrupiącą, klasyczną panierką.

Zgodnie z polityką 100% naturalnego smaku, Frosta nie stosuje żadnych dodatków do żywności. Każda z propozycji znajduje się na wygodnej, papierowej tacce, która ułatwia przygotowanie ryby. Danie wystarczy włożyć na ok. 35 minut do piekarnika lub na 11 minut do mikrofalówki.

Ryby z pieca można znaleźć w sklepowych zamrażarkach w cenie ok. 9,99 zł za 330-360 g.

Joanna Hamdan 13995 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.