Najwięksi mleczarze świata

Największych 20 firm mleczarskich na świecie przetworzyło w 2017 r. jedną czwartą globalnej ilości mleka.

Największym przetwórcą nadal jest amerykańska Dairy Farmers of America (DFA). Podium uzupełniają nowozelandzka Fonterra i francuski Lactalis. Tym samym najlepsze trio pozostaje niezmienione w stosunku do opublikowanego dwa lata temu rankingu sieci Dairy Research Network. W niższej części zestawienia nastąpiły jednak pewne zmiany. Niemiecki DMK spadł z 8. na 11. miejsce. Jeszcze mocniej przesunął się w dół inny niemiecki producent Müller: z 14. na 18. pozycję. Nowym producentem w top 20 jest francuska firma Bongrain/Savencia, która zamyka stawkę. Do tej grupy należy m.in. Mleczarnia Turek, producent serów NaTurek i Tartare.

Przez fabryki lidera światowego przetwórstwa przechodzi rocznie 29,2 miliona ton mleka i jego przetworów. To 3,5 proc. całkowitej produkcji. Dwucyfrowymi (w milionach) tonażami może się pochwalić sześć firm: oprócz wymienionych są to duńska Arla Foods, szwajcarskie Nestlé i holenderska FrieslandCampina. Z firm znanych i obecnych w Polsce znalazł się jeszcze Danone - na 10. miejscu.

Zdjęcie: Shutterstock, grafika: lebensmittelzeitung.net

TOP 20 PRZETWÓRCÓW MLEKA NA ŚWIECIE W 2017 ROKU

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.