Sprzedaż żywności rośnie najwolniej

W sierpniu sprzedaż detaliczna żywności w cenach stałych (bez inflacji) wzrosła rok do roku tylko o 1 proc.

Ogółem sprzedaż detaliczna w cenach stałych w sierpniu br. była wyższa niż przed rokiem o 6,7 proc.- podał GUS. W porównaniu z lipcem br. miał miejsce wzrost sprzedaży detalicznej o 1,2 proc. Żywności, napojów i wyrobów tytoniowych sprzedało się więcej tylko o 1 proc. w ujęciu rocznym i jest to najsłabszy wzrost ze wszystkich kategorii. Natomiast w ujęciu miesięcznym wzrost był solidniejszy: 3,8 proc.

W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy roku w kategorii spożywczej dynamika sięgnęła 1,4 proc. i była wyższa tylko od tempa wzrostu sprzedaży farmaceutyków, kosmetyków i sprzętu ortopedycznego (1,2 proc.). Najchętniej natomiast Polacy kupowali pojazdy samochodowe, motocykle i części do nich.

Po uwzględnieniu inflacji najwyższą sprzedaż od stycznia do sierpnia miały najmocniej drożejące kategorie: paliwa (14,8 proc.) oraz farmaceutyki, kosmetyki i sprzęt ortopedyczny (11,2 proc.). Żywność, napoje i wyroby tytoniowe znów znalazły się na drugim miejscu od końca ze wzrostem o 4,3 proc.

Zdjęcie: Photogenica

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.