Czech i Słowak inwestują w Metro

Czeski inwestor Daniel Křetínský i jego słowacki wspólnik Patrik Tkáč zakupili za pomocą swojej spółki EP Global Commerce 9-proc. udział w Metro AG od Ceconomy.

Choć Grupa Metro podzieliła się na Metro AG i Ceconomy ponad rok temu (w lipcu 2017 roku), w rękach tej drugiej spółki pozostał niemal 10-proc. udział w Metro AG. W sierpniu 2018 r. właściciel sieci z elektroniką poinformował, że prowadzi rozmowy z inwestorami w sprawie sprzedaży swoich akcji. Teraz poinformował o transakcji zbycia na rzecz EP Global 9-proc. udziału w dwóch etapach: początkowo w ręce naszych południowych sąsiadów przejdzie 3,6 proc. akcji Metro, reszta natomiast może zostać sprzedana w ramach opcji put w ciągu kolejnych dziewięciu miesięcy. Strony nie podały kwoty transakcji.

W sierpniu EP Global Commerce kupiło już udziały Metro AG od założycieli spółki - rodziny Hanielów na podobnej zasadzie: przejmując 7,3 proc. akcji z możliwością dokupienia kolejnych 15,2 proc. Również wówczas nie podano kwoty transakcji. Jeśli opcje zostaną wykorzystane w obu przypadkach, do EPGC trafi 31,5 udziałów firmy. Przekroczenie 30-proc. progu upoważni czesko-słowacką firmę do ogłoszenia wezwania na akcje Metro AG. Po ogłoszeniu informacji akcje Ceconomy na frankfurckiej giełdzie poszły w dół o 3,7 proc., najmocniej w indeksie średnich spółek.

- Ta znacząca inwestycja oddaje nasze głębokie zainteresowanie przyszłym rozwojem Metro, traktujemy ten zakup jako długoterminową inwestycję - skomentowała spółka.

Obie transakcje czekają na akceptację urzędu antymonopolowego.

Akcje Metro AG straciły na wartości w kwietniu, gdy z powodu słabych wyników na rosyjskim rynku spółka była zmuszona skorygować prognozy wyników. To z kolei odbiło się na finansach Ceconomy.

W połowie września Metro zapowiedziało sprzedaż swojej sieci hipermarketów Real, która obecnie działa już tylko w Niemczech.

Daniel Křetínský jest większościowym udziałowcem i prezesem energetycznej grupy EPH. Należą do niego też media, m.in. popularny tabloid Blesk.

 

Magdalena Weiss 1965 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }