Brytyjska megafuzja pod lupą

Urząd ds. Konkurencji i Rynków (ang. CMA), czyli odpowiednik naszego UOKiK-u rozpoczął badanie konsekwencji połączenia drugiego i trzeciego największego detalisty Wielkiej Brytanii.

Chodzi o firmy Asda i Sainsbury's.

W sierpniu Urząd rozpoczął wstępne (faza 1) postępowanie w sprawie fuzji i ogłosił, że firma zwróciła się o "szybką ścieżkę" przejścia do fazy 2.

CMA potwierdziła w toku pierwszego postępowania, że połączenie budzi uzasadnione obawy i wymaga bardziej dogłębnej analizy. Firmy są dwoma z trzech największych detalistów spożywczych w Wielkiej Brytanii, a ich sklepy sąsiadują ze sobą w setkach miejscowości, co dla klientów może potencjalnie oznaczać wyższe ceny lub gorszą jakość usług.

Po połączeniu firmy Asda i Sainsbury's będą miały większy udział w brytyjskim rynku niż jego wieloletni lider Tesco.

Kwestie te będą rozpatrywane w drugim etapie dochodzenia, wraz z innymi kwestiami podniesionymi wraz z CMA - w tym odnoszącymi się do sprzedaży paliwa, towarów niespożywczych i zwiększonej przewagi konkurencyjnej wobec dostawców.

CMA przeprowadzi wielokrotne ankiety wśród klientów, będzie też współpracować z innymi detalistami, dostawcami i organami branżowymi w celu uzyskania szczegółowej analizy. Zachęca też klientów do wyrażania opinii.

Zdjęcie: Shutterstock

Magdalena Weiss 1965 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }