Sporne niedziele: co można, a co nie

Nie milkną telefony w naszej redakcji odnoszące się do zakazu handlu w niedziele. Najczęściej powtarzające się pytanie dotyczy skorzystania z pomocy rodziny w ten dzień wolny od handlu.

Zakaz handlu w niedziele mocno skomplikował życie państwu K. prowadzącym mały sklepik w województwie lubuskim. Jest to małżeństwo z ponad 50-letnim stażem, które zajmuje się zarządzaniem placówką, logistyką i doglądaniem pracowników. Osobiste stanie za ladą mają już dawno za sobą. Wprowadzony ustawą przepis, że w niehandlowe niedziele może pracować jedynie właściciel sklepu, jest więc dla nich nie lada problemem. 
 
Po pierwsze, z racji wieku trudno jest im być na nogach przez kilka godzin. Po drugie, nieotwieranie sklepu w niedziele poskutkowałoby znaczącym zmniejszeniem ich dochodów. I po trzecie: załamanie się działalności handlowej mogłoby obniżyć ich wiarę w sens życia, jakim jest dla nich na obecnym etapie praca. 
 
Syn, pracujący w tygodniu jako budowlaniec w zewnętrznej firmie, postanowił więc im pomóc. Uzgodnili, że przez pięć godzin on będzie obsługiwał klientów w niedziele, a rodzice – przez trzy. 
 
– Czy na pewno mogę stanąć za ladą, bo nie chciałbym, żeby rodzice dostali mandat za to, że im pomagam – pan Paweł zadzwonił do nas z tą wątpliwością. – Raz czytam w prasie, że rodzina może stać za ladą, a innym razem widzę artykuł, że jednak nie. No więc jak to jest? – pyta.
 
Wyjaśniamy – w ustawie z 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni jest jasno napisane, że w dni z obowiązującym ograniczeniem w handlu właściciel będzie mógł otworzyć w niedziele placówkę tylko wtedy, gdy będzie prowadził sprzedaż „we własnym imieniu i na własny rachunek”.  
 
Tak radykalni nie są jednak urzędnicy z Państwowej Inspekcji Pracy i Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, którzy wiosną wydali wykładnię przepisów dotyczących handlu w niedziele dla kontrolerów z Inspekcji Pracy. Opracowaniem tym zmienili sens ustawy. Według ich interpretacji korzystanie z okazjonalnej i nieodpłatnej pomocy członków rodziny w niedziele niehandlowe nie narusza nowego prawa. 
 
Zwracają jednak uwagę na obostrzenia, które wynikają z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i którą posiłkuje się PIP. Pierwsze z nich – osoby te nie mogą być pracownikami lub zatrudnionymi u przedsiębiorcy i wykonywać odpłatnej pracy w inne dni tygodnia. Drugie – za rodzinę inspektorzy uznają rodziców, macochę, ojczyma, współmałżonka, dzieci własne i przysposobione, a także dzieci współmałżonka. I tylko oni mogą stać w niedziele za ladą, i to okazjonalnie. Pozostali – np. siostra, brat czy teściowie – nie mogą pomagać detaliście w niedziele niehandlowe, o czym świadczą mandaty po pierwszych kontrolach. 
 
Przekonał się o tym pan Henryk z podwarszawskiego Chotomowa, któremu w prowadzeniu sklepu na co dzień pomaga syn. Od kilku lat jest zatrudniony na etacie. Teoretycznie jest zaopatrzeniowcem, a w praktyce bierze się do tego, co jest w danej chwili do zrobienia. W niehandlową niedzielę pan Henryk dostał 100-złotowy mandat. Od inspektora dowiedział się, że w te dni nie może pomagać detaliście nikt z rodziny, jeśli jest zatrudniony u przedsiębiorcy prowadzącego sklep i wykonuje u niego odpłatną pracę w inne dni tygodnia. Nie można też w niedziele bez handlu zatrudniać nikogo na umowę-zlecenie. 
 
ZDANIEM REDAKTORA
Jak ser szwajcarski
Po kilku miesiącach niedziel bez handlu wyraźnie widać, że ustawa, która weszła w życie 1 marca br., jest dziurawa jak ser szwajcarski. Pisaliśmy już o tym w kwietniowym wydaniu „Handlu”. Mimo kolejnego miesiąca jej obowiązywania mają państwo wiele pytań i wątpliwości, a to, jak interpretować przepisy, wciąż testujecie na własnej skórze.        
         
Katarzyna Pierzchała 2686 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }