Parlament Europejski bierze się za podwójne standardy produktów

Bliski koniec "chemii z Niemiec".

Produkt sprzedawany pod tą samą marką i w takim samym opakowaniu powinien mieć jednakowy skład w całej Unii Europejskiej - przegłosowali posłowie Parlamentu Europejskiego.
 
Jeśli firma sprzedaje w całej UE, ale zmienia skład produktów w zależności od kraju, nie może używać tej samej marki oraz wyglądających identycznie opakowań, aby nie wprowadzać w błąd.

Europosłowie zajęli się tym zagadnieniem, bowiem testy i badanie przeprowadzone w kilku krajach UE, przede wszystkim w Europie Środkowej i Wschodniej wykazały, że towary reklamowane oraz sprzedawane pod tą samą marką i w wyglądających identycznie opakowaniach różnią się w rzeczywistości składem, ze szkodą dla konsumentów. Różnice nie dotyczą jedynie żywności, takiej jak np. paluszki rybne, zupy w proszku lub kawa rozpuszczalna, ale często również towarów nieżywnościowych, takich jak proszki do prania, kosmetyki, produkty pielęgnacyjne oraz dla niemowląt.

PE zwrócił się do Komisji Europejskiej, by praktyki dotyczące podwójnych standardów produktów wpisać na tzw.  czarną listę w dyrektywie o nieuczciwych praktykach handlowych (aneks I wyliczający praktyki zabronione w każdych okolicznościach).

Europosłowie przegłosowali również, by do końca br. kraje unijne wprowadziły wspólną metodologię testowania produktów. Będzie to miało na celu ustalenie, na ile powszechna jest praktyka stosowania "podwójnej jakości" przez producentów oraz ujawnienie tych wyników w ogólnie dostępnej bazie danych.

Zalecenia zawarte w rezolucji przygotowanej przez Olgę Sehnalovą, eurodeputowaną z Czech, zostały przyjęte 464 głosami do 69, przy 17 wstrzymujących się.

Maciej Burlikowski 45 Artykuły

W "Media & Marketing Polska" od 2000 r. Zajmuje się m.in. branżą telekomunikacyjną, usług finansowych, samochodami i energetyką. Uwielbia podróże dalekie i bliskie.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }