Konspol w rękach Amerykanów

Właściciele Konspolu - rodzina Pazganów - zdecydowali o pozyskaniu zewnętrznego inwestora, aby zapewnić firmie dalszy rozwój w obliczu postępującej konsolidacji rynku.

We wrześniu zawarto więc umowę sprzedaży Konspolu amerykańskiej firmie Cargill. Umowa zobowiązuje obydwie strony do dokonania finalnej transakcji w momencie uzyskania pozytywnej weryfikacji ze strony właściwych organów.

Przedmiotem transakcji są wszystkie podmioty Grupy Konspol wraz z zapleczem produkcyjnym i portfolio produktowym. Oznacza to przejęcie zakładu produkcji pasz, pięciu kompleksów hodowlanych, ubojni oraz dwóch zakładów produkcyjnych.

- Cargill to firma o ogromnym dorobku i globalnym zasięgu. Jednocześnie pozostaje firmą prywatną znajdującą się w rękach rodziny. W trakcie negocjacji miałem okazję przekonać się, że podzielamy wiele wartości. Mam pewność, że to najlepsza gwarancja przyszłości Konspolu, który, wraz z rodziną, rozwijam od ponad 40 lat – mówi Kazimierz Pazgan, założyciel Grupy Konspol.

Zakłady produkcyjne Konspolu są zlokalizowane w Nowym Sączu i w Słupcy. W ostatnich latach producent podjął szereg działań inwestycyjnych w obszarach hodowli drobiu i produkcji wyrobów mięsnych. W efekcie firma dysponuje nowoczesną infrastrukturą w całym łańcuchu produkcji wyrobów drobiowych, od produkcji pasz, aż po finalne artykuły spożywcze, w tym szeroki asortyment wyrobów convenience. Wśród klientów Grupy są największe sieci detaliczne.

Firma Cargill to natomiast światowy lider w produkcji żywności, działający od 153 lat i kierujący swoją ofertę do klientów w ponad 125 krajach.

- Konspol od lat konsekwentnie budował pozycję nowoczesnego producenta żywności, którego produkty doceniają klienci, zarówno w Polsce, jak i na innych rynkach – podkreśla Chris Langholz, prezes Cargill Global Poultry

Docelowa transakcja ma zwiększyć potencjał przedsiębiorstw pozostających w rękach rodziny Pazganów. Wśród planów inwestycyjnych, wiodące są projekty w zakłady produkcyjne w Azji, między innymi realizowana już inwestycja w Indonezji. Pazganowie chcą też być aktywnymi inwestorami na dynamicznie rozwijających się rynkach Europy Wschodniej. Obok działalności hodowlanej i produkcyjnej, rodzina dysponuje dużym doświadczeniem w branży budowlanej i nieruchomości, które wyznacza kolejny potencjalny kierunek rozwoju.

Joanna Hamdan 12883 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.