Zmiana czasu ostatni raz w 2019 roku!

Za obietnicami poszły konkrety: przewodniczący Komisji Europejskiej przedstawił projekt likwidacji zmiany czasu.

Pytanie brzmi nie: czy zmiana czasu zniknie, ale czy nad Wisłą przesuniemy zegarki po raz ostatni w marcu 2019 r. czy też w październiku? Bo choć na zmianę dyrektywy muszą się jeszcze zgodzić Parlament Europejski i kraje członkowskie, wątpliwości, że na propozycję przystaną raczej nie ma.

W lipcowo-sierpniowej ankiecie, przeprowadzonej przez Komisję Europejską wśród organizacji i obywateli UE 84 proc. uczestników opowiedziało się za zaprzestaniem zmiany czasu. W Polsce i Finlandii było to 95 proc. (najwyższy wskaźnik). Tylko w dwóch krajach – na Cyprze i w Grecji – więcej było zwolenników zmiany czasu niż przeciwników, ale była to przewaga niewielka.

Według Jean-Claude’a Junckera po raz ostatni zegarki miałyby być przesunięte w Europie w 2019 roku. Poszczególne kraje same mogłyby decydować, czy wolą na stałe funkcjonować według czasu letniego, czy zimowego (przypomnijmy, że czasem „wyjściowym”, zanim wprowadzono zmianę czasu, był czas zimowy). Muszą to jednak zadeklarować do końca marca 2019 roku. To właśnie w ostatni dzień tego miesiąca, 31, ma się odbyć ostatnia obowiązkowa zmiana czasu. Potem kraje, które zdecydują się pozostać przy czasie letnim, nie będą już przesuwać zegarków, a te zorientowane na czas zimowy zmienią go jeszcze raz 27 października 2019 roku. Potem zmiany nie będą już możliwe.

Polscy politycy na razie kwestią zmiany czasu się nie zajmują, trudno więc przesądzić, na który porządek się zdecydują. W pierwszym komentarzu do wyników ankiety Jean-Claude Juncker powiedział, że w całej UE powinien obowiązywać czas letni, bo tak zdecydowała większość wypowiadających się, jednak z Polski głosowało jedynie 125 tys. osób. Wprowadzenie czasu letniego na stałe oznaczałoby konieczność wcześniejszego wstawania zimą. Dlatego np. po trzech latach obowiązywania takiego rozwiązania w Rosji zdecydowano się na przejście na stałe na czas zimowy. Z drugiej strony czas letni oznacza więcej czasu po południu i wieczorem.

Magdalena Weiss 1919 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }