Włochy też chcą wprowadzić zakaz handlu w niedziele!

W niedziele i święta sklepy we Włoszech znów mają być nieczynne.

Na zdjęciu centrum handlowe Coop w Bolonii

A przynajmniej taką zapowiedź złożył minister pracy Luigi di Maio podczas targów w Bari.

Reprezentujący populistyczny Ruch Pięciu Gwiazd, założony przez komika Beppe Grillo urzędnik uważa, że możliwość zatrudniania pracowników w niedziele niszczy rodziny i chce wprowadzić nowe prawo, które ograniczy funkcjonowanie zwlaszcza centrów handlowych w dni świąteczne.

- Do końca roku przyjmiemy stosowne prawo - zapowiedział.

Przez ostatnich siedem lat włoskie sklepy mogły pracować w niedziele i święta podczas gdy do 2011 r. nie było to możliwe. Siedem lat temu przepisy zostały jednak zliberalizowane przez rząd premiera Mario Montiego.

Koalicyjna partia Liga Północna, zasadniczo przyjazna przedsiębiorcom, również jest zwolennikiem przywrócenia dawnych zapisów.

Gotowy już jest projekt ustawy przewidujący wyjątki od niedzielnego zakazu handlu, między innymi dla restauracji i kawiarni, a także sklepów w ośrodkach turystycznych. Tą nowelizacją rząd chce też chronić małych sklepikarzy przed konkurencją ze strony dużych sieci, które mają więcej pracowników, aby utrzymać swoje podwoje otwarte w niedziele i święta.

Zdjęcie: Shutterstock

Magdalena Weiss 2005 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }