Ruch: pojawiła się szansa na dalsze funkcjonowanie firmy

7 września Sąd Rejonowy w Warszawie otworzył wobec spółki przyspieszone postępowanie układowe, poinformował zarząd Ruchu. Chodzi o długi Ruchu wobec wydawców szacowane na co najmniej 1 mln zł. Z kolei od dziś w kioskach nie będzie m.in. gazety "Super Express" - zdecydował jej wydawca.

- Tym samym złożone w ubiegłym miesiącu wnioski spółek z Grupy ZPR Media [m.in. wydawca dziennika „Super Express” i właściciel radia Eska, który złożył wniosek o upadłość Ruchu - przyp. red.] o otwarcie postępowania sanacyjnego i ogłoszenie upadłości spółki nie będą obecnie rozpatrywane - dodaje zarząd Ruchu.

I tłumaczy, że decyzja sądu stwarza realną szansę normalizacji dalszego funkcjonowania firmy. Otwarcie przyspieszonego postępowania układowego pozwala bowiem na kontynuowanie prac niezależnego audytora KPMG, przygotowanie na podstawie wyników audytu planu restrukturyzacyjnego spółki, a w konsekwencji podpisanie porozumień z największymi wierzycielami spółki – wydawcami objętymi układem częściowym.

Przypomnijmy. Od kilkunastu tygodni spółka Ruch prowadziła wraz z największymi wierzycielami – wydawcami skupionymi w Zarządzie Izby Wydawców Prasy (IWP) i Alior Bankiem negocjacje zmierzające do uzgodnienia planu restrukturyzacji, ale bez angażowania drogi sądowej. Zarząd Ruchu wierzył bowiem, że jest to najskuteczniejsza i najbezpieczniejsza dla wierzycieli i spółki ścieżka restrukturyzacji firmy obchodzącej w tym roku 100-lecie działalności.

Wydawcy, Alior Bank i Ruch powierzyli więc przygotowanie planu restrukturyzacji firmie audytorskiej KPMG, wyspecjalizowanej w tego typu projektach. 23 sierpnia br. został przyjęty raport I fazy projektu, a na 25 września br. ma być gotowy raport II fazy zawierający ramowy biznes plan i rekomendacje kierunków restrukturyzacji.

W piątek Monika Polewska, rzecznik prasowy Grupy ZPR Media, poinformowała nas, że zarządy spółek ZPR Media SA i TIME, wchodzących w skład Grupy ZPR Media, wypowiedziały długoterminowe umowy na dystrybucję prasy, zawarte ze spółką Ruch.

- Powodem decyzji o wypowiedzeniu umów jest rosnące zadłużenie Ruchu wobec obu spółek oraz innych podmiotów wydawniczych na rynku, a co za tym idzie brak realnych perspektyw na likwidację zaległości finansowych ze strony Ruchu - tłumaczy Polewska.

Jednocześnie zastrzega, że ZPR Media i TIME nie wykluczają kontynuowania współpracy z Ruchem na nowych warunkach (w szczególności po uzyskaniu gwarancji terminowych płatności), w zakresie dystrybucji prasy w punktach sprzedaży, będących własnością Ruchu.

Piątkowa decyzja oznacza, że od dziś w kioskach Ruch nie będzie m.in. gazety "Super Express". 

Więcej o Ruchu pisaliśmy tutaj.

Ilona Mrozowska 3272 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }