Internetowy gigant inwestuje w sklepy

Chiński gigant internetowy Alibaba, właściciel platformy AliExpress, rozwija sieć supernowoczesnych hipermarketów Hema.

"Hema zmienia oblicze globalnego handlu" - krzyczą nagłówki największych światowych mediów.

W ciągu dwóch i pół roku Alibaba, która była sprawcą największego na świecie debiutu giełdowego na Wall Street (i w ogóle spośród wszystkich giełd świata), otworzyła 45 sklepów stacjonarnych, często zlokalizowanych w podziemiach centrów handlowych.

Hema nie jest zwykłym sklepem, lecz obiektem sprzężonym z najnowszymi zdobyczami techniki. Konsumenci skanują w nich kody kreskowe produktów poprzez aplikację w smartfonie, a płacą poprzez platformy płatnicze Taobao i Alipay, należące do grupy.

Sieć oferuje produkty pakowane i świeże, ale najbardziej jest sławna z powodu swojej bogatej oferty owoców morza, które można nawet przyrządzić w znajdującej się w sklepie restauracji i na miejscu zjeść. Hema oferuje również możliwość zamówień online - klienci, którzy mieszkają w promieniu 3 km od placówki otrzymują zamówienia w ciągu pół godziny, a w niektórych miastach usługa dostępna jest 24 godziny na dobę. Są one kompletowane przez pracowników i wkładane do specjalnych toreb, które za pomocą taśmy transmisyjnej podwieszonej pod sufitem przekazywane są kurierom. Aplikacja zapamiętuje też zakupy, by można było szybciej powtórzyć zamówienie oraz wskazuje miejsca w sklepie, w których można znaleźć żądany produkt. Dostarcza też informacji o pochodzeniu produktu oraz jego składzie.

W restauracjach zamiast kelnerów klientów obsługują roboty w formie specjalnych skrzynek poruszających się po taśmociągu - wystarczy tylko zeskanować kod QR z menu, by uruchomić procedurę zamówienia.

Według mediów Alibaba zamierza w ciągu od trzech do pięciu lat powiększyć sieć do tysiąca sklepów.

Magdalena Weiss 1919 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }