EPP znacząco zwiększyło zyski

Mimo zakazu handlu w niektóre niedziele EPP, największy właściciel nieruchomości handlowych w Polsce, odnotował wzrost zysku przypadającego na akcjonariuszy o 32 proc. do 48,3 mln euro. Przychód netto wzrósł z kolei o 45 proc. do 66,2 mln euro.

Przejęcie przez EPP pierwszej transzy portfolio M1 powiększyło portfel nieruchomości komercyjnych spółki o 194 tys. mkw., zwiększając wartość portfela aktywów do ponad 2 mld euro. Wartość aktywów netto (NAV) na akcję wzrosła o 4 proc. do 1,37 euro.

Zysk na akcję za I półrocze 2018 r. wzrósł o 12 proc. do 5,82 eurocentów, dzięki czemu spółka jest na dobrej drodze do osiągnięcia celu w postaci wypłaty dywidendy za pełny rok na poziomie 11,6 - 11,8 eurocentów na akcję.

- Jesteśmy zadowoleni z wyników osiągniętych w I półroczu. Pomimo wprowadzenia ograniczenia handlu w niedziele, nasze zespoły zarządzania aktywami i nieruchomościami były w stanie wypracować wysokie zyski – podkreśla Hadley Dean prezes zarządu EPP (na zdjęciu).

Jego zdaniem sektor handlowy w Polsce jest nadal napędzany przez rosnącą klasę średnią, a współczynnik niewynajętej powierzchni handlowej pozostaje na poziomie poniżej 1 proc.

W I połowie 2018 r. EPP zbliżyło się do założonego celu skoncentrowania swojej działalności na nieruchomościach handlowych. Udział tego typu obiektów w portfelu EPP wzrósł z 74 proc. w ubiegłym roku do 85 proc. w roku bieżącym, przy wzroście handlowej powierzchni najmu brutto (GLA) do 638 815 mkw.

- Dobre wskaźniki makroekonomiczne w Polsce, w tym wzrost zatrudnienia, płac i wydatków konsumentów, przekładają się na wzrost konsumpcji i sprzedaży detalicznej – tłumaczy Hadley Dean.

Wskazuje, że PKB rośnie w tempie znacznie powyżej średniej unijnej i to właśnie Polska pozostanie kluczowym rynkiem w Europie pod względem rozwoju handlu detalicznego w nadchodzących latach

Po finalizacji przejęcia obiektów M1, czyli do 2020 r., EPP zostanie właścicielem 28 centrów handlowych o łącznej powierzchni ponad miliona metrów kwadratowych. Wszystkie obiekty są położone w lokalizacjach zapewniających dostęp do 40 proc. najbogatszych regionów Polski maksymalnie w 30 minut jazdy samochodem.

Spółka poinformowała, że już po zamknięciu półrocza finansowego EPP przejęło centrum handlowe King Cross Marcelin o powierzchni 45,3 tys. mkw. w zachodniej części Poznania.

 Jak zapewnia EPP, budowa flagowej inwestycji EPP, czyli warszawskiej Galerii Młociny, przebiega zgodnie z planem, a obiekt jest już wynajęty w 87 proc. Otwarcie galerii zaplanowane jest na wiosnę 2019 r.

EPP jest największym w Polsce właścicielem centrów handlowych pod względem wielkości posiadanej powierzchni najmu brutto (GLA). Spółka działa według formuły REIT, a jej portfel obejmuje 19 obiektów handlowych, sześć biurowych oraz dwa obiekty wielofunkcyjne w realizacji o łącznej powierzchni wynoszącej ponad 835 tys. mkw. Projekty EPP zlokalizowane są w 20 największych miastach w Polsce.

Katarzyna Pierzchała 2618 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }