Więcej drobiu, mniej margaryn

W 2017 r. odnotowano wzrost dostaw większości badanych artykułów żywnościowych na polski rynek w porównaniu z rokiem poprzednim, podał GUS.

Znacznie wyższe niż przed rokiem były dostawy m.in. wyrobów czekoladowanych; dżemów owocowych; kawy; mięsa wołowego i cielęcego; owoców i orzechów zamrożonych; kompotów i owoców pasteryzowanych; mięsa drobiowego; cukru i wina gronowego. Największy wzrost podaży odnotowało mięso drobiowe - o 7,3 proc., a także cukier (5,8 proc.) oraz wino gronowe (5,6 proc.).

Największy spadek dostaw w porównaniu z 2016 r. odnotowano dla margaryny i produktów do smarowania (z wyłączeniem margaryny płynnej): -12,7 proc., cukierków (bez czekoladowanych); mleka i śmietany w postaci stałej, wódki czystej (-5,7 proc.) oraz mąki żytniej.

Natomiast spożycie większości artykułów spożywczych w ubiegłym roku spadło. W ostatnich latach systematycznie spada zwłaszcza spożycie przetworów z ziarna zbóż oraz ziemniaków. Zmniejszyło się też - z 73,4 kg rocznie na mieszkańca do 70,3 kg rocznie - spożycie mięsa, zwłaszcza drobiowego oraz jaj (ze 145 w 2016 roku do 139 w 2017 r.).

Największy spadek rok do roku widać jednak w wyrobach tytoniowych: w ubiegłym roku statystyczny Polak wypalił 1345 papierosów wobec 1893 rok wcześniej. Warto jednak zauważyć, że w 2014 roku liczba ta spadła do poziomu 1315.

Najmocniej wzrosła natomiast konsumpcja cukru (44,5 kg na głowę mieszkańca wobec 42,3 kg w 2016 roku), jadalnych tłuszczów zwierzęcych (ale bez masła, którego spożycie lekko spadło) oraz win i miodów pitnych.

Zdjęcie: Shutterstock

Magdalena Weiss 2277 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }