Żarówki halogenowe zakazane od 1 września

Od 1 września 2018 r. w całej UE, także w Polsce będzie obowiązywał zakaz wprowadzania na rynek żarówek halogenowych.

W życie wejdzie zakaz wprowadzania na rynek Unii Europejskiej halogenowych źródeł światła w kształcie tradycyjnej żarówki, kulki oraz świeczki. Żarówki halogenowe zużywają nawet 5 razy więcej energii niż źródła światła LED.

Zakaz UE jest częścią wywiązania się ze zobowiązania do ograniczenia emisji CO2 i zmniejszenia śladu węglowego.

Jak wylicza Signify (dawniej Philips Lighting), źródła światła Philips LED działają ponad 7 razy dłużej i zużywają do 80 proc. mniej energii niż ich halogenowe odpowiedniki. Wymieniając 1 halogenową żarówkę 75-W na 13-W LED, rocznie można zaoszczędzić ponad 35 zł na rachunku za energię elektryczną. Ponadto średnia trwałość żarówek LED wynosi 15 lat.

– Stopniowy zakaz wprowadzania żarówek halogenowych odzwierciedla ogólnoeuropejskie zobowiązanie do oszczędzania energii i zmniejszenia śladu węglowego – mówi Dorota Sławińska, rzecznik prasowy Signify w Polsce – To nie tylko szansa dla gospodarstw domowych na czerpanie korzyści z obniżonych rachunków za energię, ale też wprowadzenie konsumentów w szerokie spektrum kolorów, jakości i możliwości jakie oferuje technologia LED – dodaje.

 Zdjęcie: Shutterstock

Magdalena Weiss 1919 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }