Wiemy, kto wymyślił... dietę śródziemnomorską

Zaczęło się od chorób serca.

Twórcą koncepcji diety śródziemnomorskiej i odkrywcą jej pozytywnego wpływu na organizm jest amerykański biolog Ancel Keys. Zauważył on, że amerykańskich przedsiębiorców, którzy należeli do najlepiej odżywiających się osób w Stanach, Zjednoczonych, charakteryzował wysoki wskaźnik chorób serca. Z kolei po II wojnie światowej w południowej Europie, mimo biedy i braku żywności zachorowalność gwałtownie spadła. Ponadto zaobserwował, że na południu Włoch żyło najwięcej stulatków na świecie.

Postawił w latach 50. XX w. hipotezę, że dieta o niskiej zawartości tłuszczu zwierzęcego, taka jak nad basenem Morza Śródziemnego, chroni przed chorobami serca, a bogata w tłuszcze zwierzęce do nich prowadzi. Koncepcję diety śródziemnomorskiej opracował na początku lat 60., wzorując się na produktach typowych dla kuchni Krety, znacznej części reszty Grecji i południowych Włoch. Keys wraz żoną Margaret, która była chemikiem, przedstawił zasady diety w publikacji w połowie lat 70. Jednak zaczęto ją doceniać dopiero pod koniec XX w., w latach 90.

Ancel Keys umarł w 2004 r. tuż przed 101 urodzinami. Prawie 30 lat spędził we Włoszech.

Barbara Mikusińska 743 Artykuły

Współtwórczyni „Handlu”. Od początku jego istnienia, czyli od 1993 r., redaktor naczelna. Globtroterka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }