Rozwód z Metrem obciąża wyniki Ceconomy

Choć analitycy pozytywnie oceniają wyniki właściciela marek Media Markt i Saturn, akcje detalisty na frankfurckiej giełdzie poszły w dół. W Polsce - słabsze wyniki.

W III kwartale roku finansowego 2017/2018 (kwiecień - czerwiec) wydzielona z dawnej Metro Group spółka Ceconomy miała 4,6 mld euro obrotów, o 0,7 proc. mniej niż w analogicznym kwartale poprzedniego roku. W ciągu dziewięciu miesięcy odnotowała jednak lekki wzrost - o 0,2 proc. Zysk EBITDA wzrósł jednak z 4 do 26 mln euro, zaś wynik operacyjny zamknął się mniejszą niż przed rokiem stratą 30 mln euro wobec 49 mln euro. Wzrosła jednak strata netto z działalności kontynuowanej, która wyniosła 104 mln euro wobec 29 mln euro przed rokiem.

- Dane za trzeci kwartał 2017/18 pokazały znacznie lepszą tendencję na poziomie operacyjnym i przekroczyły oczekiwania - skomentował analityk Lars Lusebrink w swojej analizie. - Pogłębienie straty netto to skutek odpisu na udział w kapitale Metro - ocenia.

Prognozy na 2017/18 zostały potwierdzone, analityk uważa osiągnięcie tych wytycznych za realistyczne. Kurs akcji Ceconomy na giełdzie we Frankfurcie zareagował bardzo negatywnie w dniu publikacji, jednak można to przypisać kryzysowi tureckiemu. Lusebrink przewiduje, że postępy operacyjne na głównych rynkach, takich jak Włochy czy Szwecja oraz planowane obniżki kosztów powinny stanowić bodziec do umiarkowanego ożywienia akcji spółki.

W Europie Wschodniej w kwartałach I-III zarówno zysk EBITDA, jak i EBIT były praktycznie na poziomach sprzed roku: odpowiednio 43 mln euro i 27 mln euro. Dane te nie obejmują Rosji, która klasyfikowana jest już jako "działalność zaniechana" - Ceconomy sprzedała swoje rosyjskie sklepy, a transakcja ma zostać sfinalizowana jeszcze w tym kwartale.
- Pierwsze półrocze było obciążone słabszym wynikiem w Polsce ze względu na wyższe koszty osobowe zaistniałe po korekcie umowy zbiorowej - pisze spółka w komunikacie.

Po III kwartale roku sieci należące do Ceconomy liczyły 1019 sklepów. W ciągu 9 miesięcy uruchomiono 29 nowych sklepów, sześć zamknięto. W III kwartale dokonano 10 otwarć, w tym sześciu w Turcji oraz po jednym w Niemczech, Włoszech, Hiszpanii i Polsce (w maju w Forum Gdańsk). Pisaliśmy o tym na handelextra.pl tutaj.

 

 

Magdalena Weiss 1919 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }