UOKiK wnikliwie przyjrzy się przejęciu Eurocashu

UOKiK skierował do drugiego etapu postępowanie w sprawie przejęcia przez Eurocash kontroli nad spółką Partner.

Transakcja dotycząca przejęcia przez Eurocash kontroli nad spółką Partner została zgłoszona do UOKiK pod koniec czerwca br., o czym napisaliśmy tutaj.

Eurocash ma sieć własnych sklepów m.in. Delikatesy Centrum, Eko, a także sklepy zrzeszone w sieciach partnerskich nadzorowanych przez spółkę oraz franczyzobiorców. Ponadto do grupy należy  platforma internetowa Frisco oraz mobilna sieć sklepów Abc na kołach.

Przejmowana spółka Partner prowadzi 26 sklepów Lewiatan. Uczestnicy koncentracji działają również na rynku hurtowym. Eurocash sprzedaje hurtowo m.in. Partnerowi artykuły konsumpcyjne, wyroby tytoniowe i produkty impulsowe oraz napoje alkoholowe

- W tej sprawie konieczne jest przeprowadzenie badania rynku. UOKiK musi sprawdzić, czy działalność poszczególnych sklepów należących do obu spółek  pokrywa się ze sobą na lokalnych rynkach. Ponieważ pomiędzy uczestnikami przejęcia zachodzą również relacje dostawca - odbiorca, urząd sprawdzi zależności występujące na rynku hurtowym - informuje UOKiK w komunikacie.

Urząd zastrzega, że rozpoczęcie drugiego etapu postępowania nie przesądza o rodzaju decyzji, jaka w przyszłości zostanie wydana. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów może wyrazić zgodę (bezwarunkową lub warunkową) na koncentrację albo zakazać jej przeprowadzenia.

Przypomnijmy: podobny drugi etap postępowania Urząd przeprowadził w przypadku przejęcia przez Eurocash sieci Mila. Wprawdzie podjęcie decyzji zabrało wówczas pół roku, jednak ostatecznie w maju br. UOKiK wydał zgodę na koncentrację.

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.