Napoje nierówno gazowane

W małoformatowych sklepach sprzedaje się ponad połowa kupowanych w całej Polsce napojów gazowanych.

Chociaż konsumenci najczęściej sięgają po napoje z amerykańskich koncernów Coca-Cola i Pepsico, to jednak nie ci dwaj producenci dbają najbardziej o równe traktowanie klientów tych sklepów. Takie wnioski można wyciągnąć z najnowszego rankingu „Równi w Biznesie”, w którym Grupa Eurocash i Polska Izba Handlu oceniają dziesięć największych pod względem wartości sprzedaży firm, oferujących w Polsce napoje gazowane.

W tym roku producentem, któremu najbardziej zależy na zapewnieniu dostępności i jednakowych cenach napojów gazowanych w różnych typach sklepów jest Jurajska z Postępu koło Myszkowa. Korzystają z tego zwolennicy takich marek tej firmy jak: Jurajska, Krzyś, Siup! i Sprytny Zbyś. Na drugim miejscu znalazła się czeska Kofola, która oferuje w naszym kraju napoje Hoop, Jupi i Mr. Max. Na najniższym stopniu podium stanęła firma Zbyszko z Radomia, znana z marek Zbyszko 3 Cytryny, Roko, Polo Cockta i Maxer. W czołówce są jeszcze dwaj inni polscy producenci: Victoria Cymes z Wałcza i Ustronianka z Ustronia. Najsłabsze oceny uzyskali zagraniczni giganci: wspomniana Coca-Cola Company, Pepsico oraz ostatnia w zestawieniu japońska Suntory z markami Orangina i Schweppes.

 Sklepy małoformatowe mają obecnie bardzo duży wpływ na wzrosty sprzedaży napojów gazowanych w puszkach i butelkach o pojemności do jednego litra oraz na efekty promocji nowości smakowych. W ciągu ostatnich lat w każdym takim sklepie wzrosła średnia liczba różnych wariantów napojów gazowanych. Jednak możliwości handlowe tych sklepów nie są w pełni wykorzystywane przez wszystkich producentów, na czym tracą niezależni przedsiębiorcy, sami producenci i konsumenci – mówi Jacek Owczarek, członek zarządu Grupy Eurocash.

W porównaniu do zeszłego roku najbardziej widoczna jest konsekwentna polityka dystrybucyjna i cenowa zagranicznych koncernów, które stosują różne strategie dla sklepów małopowierzchniowych, dyskontów i supermarketów. Od dwóch lat zajmują one końcowe miejsca w rankingu równości strategii, co jednocześnie nie przeszkadza Coca-Cola Company i Pepsico w kontrolowaniu 2/3 polskiego rynku napojów gazowanych. Spadki na liście o dwa miejsca odnotowały Ambra, która w tej kategorii oferuje głównie napój bezalkoholowy dla dzieci Piccolo oraz firmy Victoria Cymes i Colian. Ta ostatnia znana z marki napojów Hellena.  Największe awanse na liście odnotowali polscy producenci: Jurajska (o 5 pozycji) i Ustronianka (o 2 pozycje).

– Charakterystyczne jest, że na rynku zdominowanym przez Coca-Colę i Pesico mniejsi gracze próbują z nimi wygrywać poprzez równe traktowanie wszystkich kanałów sprzedaży. Utrzymują w ryzach ceny i nie kombinują z wielkością opakowań. Dzięki ciepłej pogodzie jest bardzo prawdopodobne, że w tym roku, podobnie jak w 2017, wzrośnie liczba transakcji zakupu napojów gazowanych w sklepach małoformatowych. Na pewno skorzystają na tym wszyscy producenci – mówi Waldemar Nowakowski, Prezes Polskiej Izby Handlu.

Ranking został przygotowany przez analityków Grupy Eurocash w oparciu o dane agencji badawczej Nielsen za okres od czerwca 2017 do maja 2018 r. Zestawiono ze sobą wyniki dziesięciu największych producentów (według wartości sprzedaży). Każdemu z nich przyznawano punkty w pięciu obszarach: cena, dystrybucja, udział rynkowy, kontrybucja do wzrostu oraz dedykowane produkty. Każdemu obszarowi przypisano odpowiednią wagę w finalnym wyniku: cena 20 proc., dystrybucja 25 proc., udział rynkowy 20 proc., kontrybucja do wzrostu 25 proc. oraz dedykowane produkty 10 proc. Końcowa liczba punktów, jaką otrzymuje producent, jest średnią ważoną wyników wszystkich tych wskaźników.

Ranking „Równi w Biznesie” jest wspólną inicjatywą Grupy Eurocash, lidera w hurtowej dystrybucji produktów FMCG w Polsce i Polskiej Izby Handlu, największego w naszym kraju reprezentanta handlu detalicznego i usług.

Wyniki rankingu producentów napojów gazowanych ze względu na ich strategie stosowane wobec sklepów małoformatowych:

  1. JURAJSKA 88
  2. KOFOLA 64
  3. ZBYSZKO 62
  4. VICTORIA CYMES 60
  5. USTRONIANKA 56
  6. AMBRA 56
  7. COLIAN 54
  8. COCA COLA COMPANY 44
  9. PEPSICO 36
  10. SUNTORY 33

Im więcej punktów, tym bardziej zrównoważona strategia.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.