Nielsen: segment jedzenia dla dzieci dynamicznie rośnie

Prducenci dostrzegli potencjał w rozszerzaniu oferty skierowanej do najmłodszych konsumentów. Nawet w kategoriach, które dotąd nie były kojarzone z małym konsumentem, takich jak makarony czy słone wypieki, pojawiają się oferty skierowane do najmłodszych.

Niemal połowę kwoty przeznaczonej na jedzenie dla najmłodszych dzieci konsumenci wydają na mleko modyfikowane. Dynamicznym tempem wzrostu charakteryzuje się segment mlek specjalistycznych (+17,9 proc. wartościowo w ostatnich dwunastu miesiącach zakończonych w czerwcu’18 w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej).

Drugim segmentem pod względem udziału wartościowego są kaszki. W ostatnim okresie rocznym odnotowano spadek sprzedaży kaszek z mlekiem modyfikowanym na rzecz kaszek bezmlecznych, co wpisuje się w trend healthy, cieszący się w ostatnim czasie dużą popularnością na polskim rynku - informuje firma badawcza Nielsen.

Udział obiadków dla dzieci w całej kategorii jedzenia dla dzieci jest stały wobec poprzedniego okresu rocznego. Wzrosty zaobserwowano natomiast w segmencie deserków owocowych, który rośnie w siłę zarówno pod względem sprzedaży wartościowej, jak i jego udziałów wartościowych.

- Dynamiczny rozwój segmentu deserów owocowych jest spowodowany podwojeniem sprzedaży wartościowej przez musy oraz miksy jogurtów z musem - komentuje Dominika Biszczanik, client consultant w Nielsenie.

Płatki śniadaniowe skierowane do dzieci stanowią niemal połowę sprzedaży ilościowej i wartościowej całej kategorii. Jednak przez ostatnie 3 lata można zauważyć stagnację w ich rozwoju.

- Biorąc pod uwagę jednoczesny wzrost sprzedaży produktów skierowanych do całej rodziny, między innymi płatków kukurydzianych, wydaje się, że część rodziców przeszła na zdrowszą alternatywę śniadaniową dla swoich pociech - komentuje Natalia Mączyńska, client business partner w Nielsenie. - Z kolei znaczącą część rynku kakao stanowią produkty instant dla dzieci - niemal co drugie kupione na rynku kakao to produkt z tego segmentu. Mimo to, tak jak w całej kategorii kakao, również w tym segmencie widzimy stagnację w rozwoju.

Jednak inne kategorie, które jak dotąd nie były kojarzone z segmentem dziecięcym, rosną w siłę. W makaronach, postrzeganych jako kategoria skierowana do całej rodziny, poszerza się oferta produktów przeznaczonych do dziecięcego odbiorcy. Na rynku dostępnych jest coraz więcej makaronów w ciekawych kształtach, takich jak literki czy zwierzątka, a także produktów licencjonowanych, nawiązujących do popularnych bohaterów bajek dziecięcych.

Podobną kategorią są słone wypieki. Również tutaj pojawiają się marki skierowane do młodszego konsumenta i przystosowane do jego potrzeb. Oferują one mniejszą zawartość soli, ciekawe, zabawne kształty oraz wesołe opakowania. Co dziesiąty sprzedany produkt z tej kategorii to produkt marki dziecięcej. Mimo że udział ten utrzymuje się na podobnym poziomie od 3 lat, to można zauważyć wzrost znaczenia produktów dziecięcych w tej kategorii pod względem sprzedaży wartościowej.

Oferta produktów dziecięcych jest szczególnie bogata w nabiale. Niektóre segmenty dziecięce, takie jak jogurty i desery rozwijają się nieco szybciej niż cała kategoria, zwłaszcza wartościowo. Opcji do wyboru dla dziecięcego odbiorcy jest wiele: od jogurtów i serków homogenizowanych przez mleka smakowe i słodkie desery mleczne po mleczne kanapki. O ile produkty dziecięce w jogurtach stanowią niewielki odsetek całej oferty w tej kategorii, to w serkach homogenizowanych niemal co piąty zakupiony produkt należy do segmentu dziecięcego, a w deserach ponad 1/3 całej sprzedaży ilościowej i niemal połowa wartościowej przypada na produkty dziecięce.

W ostatnim okresie dynamicznie rośnie kategoria musów owocowych. Na rynku pojawiło się wiele nowości skierowanych do szerokiej grupy konsumentów, warto jednak podkreślić, iż nadal 40 proc. sprzedaży wartościowej należy do produktów marek kierowanych do dzieci. Producenci musów powiększają również swoją ofertę wariantów smakowych.

W kategorii wody butelkowanej segment produktów dla dzieci wzrasta dynamicznie i rośnie szybciej niż cała kategoria. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy zakończonych w czerwcu’18  sprzedaż wartościowa wzrosła o 10 proc.  wobec poprzedniego roku. Największym i najbardziej znaczącym segmentem dziecięcym niezmiennie pozostaje woda smakowa dla dzieci, na którą konsumenci przeznaczają 7 z każdych 10 zł wydawanych na tę kategorię.

- Jednakże największy wzrost widoczny jest w segmencie niegazowanej, niesmakowej wody dla dzieci, której sprzedaż w ciągu dwóch ostatnich okresów rocznych podwoiła się, a jej znaczenie w kategorii systematycznie rośnie - podkreśla Monika Dyrda, client director w Nielsenie.

Odwrotne trendy w segmencie produktów dla dzieci występują natomiast w kategorii soków, nektarów i napojów. Sprzedaż produktów skierowanych do najmłodszych notuje spadki na przestrzeni dwóch ostatnich okresów rocznych zakończonych w czerwcu (-12 proc. wartości sprzedaży porównując sprzedaż do dwóch lat wstecz), jednocześnie tracąc na znaczeniu w całej kategorii.

Magdalena Weiss 2073 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }