Nowe piece w Kauflandzie

Sieć Kaufland wprowadza w kolejnych marketach nowe piece do wypiekania kurczaków z rożna. Ostatnie pojawiły się w Iławie i Inowrocławiu.

Wyroby są pieczone w marketach, pakowane przez pracowników sklepów i układane na tackach. Dzięki przezroczystym pokrywkom klienci dokładnie widzą, co kupują, mogą wybrać najbardziej odpowiadającą im sztukę (bądź połówkę). Opakowania pozwalają również zachować soczystość i aromat mięsa.

Sieć wprowadziła również specjalne regały, w których eksponowane są kurczaki. Temperatura utrzymuje się tam na poziomie ok. 65°C. Dzięki temu klient może kupić ciepły produkt, gotowy do spożycia. Kurczaki są eksponowane w regale maksymalnie przez 3 godziny. Po tym czasie są utylizowane.

Piece funkcjonują od 2015 roku w ponad 60 wybranych marketach sieci Kaufland. Teraz rozwiązanie pojawi się w kolejnych 50 lokalizacjach w całej Polsce.

W Polsce Kaufland prowadzi ponad 200 sklepów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }