Heineken z wielkim dealem w Chinach

Dwaj z trzech największych producentów piwa na świecie zawarli wartą 2,7 mld euro umowę o partnerstwie.

Holenderski Heineken, wicelider globalnego rynku piwa oraz plasujący się tuż za nim w światowym rankingu chiński wytwórca China Resources Beer łączą siły. Holendrzy przejmą 40 proc. udziału w CRH (Holding) Beer. Dzięki temu zyska dostęp do jednego z najszybciej rosnących rynków piwa premium na świecie oraz wielkiej sieci dystrybucji. Właściciel CR Beer nabędzie natomiast 0,9 proc. udziałów Heinekena za 464 mln euro. W wyniku obu transakcji Heineken zapłaci netto 1,9 mld euro.

- Wierzymy, że razem możemy rozpocząć nową erę na chińskim rynku, dla którego segment premium staje się szczególnie ważny - mówi Chen Lang, prezes China Resources Enterprise. - W Heinekenie znaleźliśmy idealnego partnera do realizacji naszych ambicji na rynku chińskim i wsparcia rosnącego segmentu międzynarodowego - dodał.

Transakcja wymaga zgody chińskiego regulatora i ma się zakończyć do końca roku. Heineken sprzedaje w Chinach zwoje piwa premium Heineken, Tiger i Sol oraz tańsze lokalne marki Anchor i Hainan.

Jak podaje agencja Reutera, spożycie piwa w Chinach spada od 2013 roku ze względu na mnogość alternatyw, takich jak np. wino. Jednak segment premium cieszy się rok w rok dwucyfrowym wzrostem.

Heineken wszedł na chiński rynek w 1983 roku, lecz jak twierdzą analitycy, nie zdołał zbudować odpowiednio silnej sieci dystrybucji dla swojej flagowej marki, pozostając daleko w tyle za należącym do AB InBev Budweiserem. Teraz chińskie operacje Heinekena zostaną połączone z CR Beer, producentem najlepiej sprzedającego się w Chinach piwa Snow, a CR Beer dostanie od niego licencję na sprzedaż Heinekena w Chinach, Hongkongu, i Makao.

 Źródło: Shutterstock

 

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.