Pokazywane w serwisie treści mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz. U. 2012 poz. 1356). Oświadczam, że mam ukończone 18 lat i chcę zobaczyć pełną wersję artykułu.
Tak, pokaż artykuł Nie wyrażam zgody

Nowe wina z Rumunii i Bułgarii w Lidlu

29 nowych win pojawiło się w ofercie Winnicy Lidla. 12 z nich pochodzi z Bułgarii a 17 z Rumunii. Wśród nich nie ma ani jednego wina słodkiego czy półsłodkiego.

Transylwania, Nizina Tracka, Równina Dunajska, Oltenia oraz Muntenia to nie tylko malownicze zakątki Rumunii oraz Bułgarii, ale również istotne lokalizacje na winiarskiej mapie Europy. Według sommelierów to wciąż nieodkryte na szeroką skalę rejony winiarskie, które stopniowo zdobywają serca polskich konsumentów. Nowa kolekcja Winnicy Lidla proponuje wina właśnie z tych regionów.

Wśród nowych win większość, bo aż 15, jest czerwonych, cztery - różowe i 10 białych. Specjaliści z zakresu win: Mistrz Polski Sommelierów – Michał Jancik oraz master of Wine – Richard Bampfield zwracają szczególną uwagę na Cabernet Sauvignon “Cuvée Andrei”, Avincis, Vila Dobruşa, Drăgăşani DOC, 2013, Oltenia (74,99 zł/0,75 I). Opinią ekspertów, wino to uzyskało aż 91 punktów (w skali 0-100). Cabernet Sauvignon “Cuvée Andrei” to wino o pięknej, głębokiej, rubinowej barwie. W zapachu wyraźny aromat czarnej porzeczki uzupełniany akcentami ziół, mokrego drewna i tytoniu. Komponuje się z jagnięciną, wołowiną, dziczyzną czy królikiem.

Eksperci polecają także Sauvignon Blanc “Via Colțul Pietrei”, Viile Metamorfosis, Dealu Mare DOC, 2016, z rejonu Munteni (34,99 zł/0,75 I). Wino uzyskało również wysoką ocenę: 91 punktów. Sauvignon Blanc “Via Colțul Pietrei” prezentuje wyraźne owocowe aromaty i orzeźwiający charakter. W bukiecie akcenty marakui, ananasa, zielonego banana oraz liści czarnej porzeczki. Owoce morza, sałatki, warzywa z grilla podobno smakują z tym winem wyśmienicie.

Według sommelierów warto posmakować również Crâmpoşie Selecţionatâ “Avincis” Vila Dobruşa, Drăgăşani DOC, 2017, Oltenia (44,99 zł/0,75 I, 90 punktów). Jest to jasne i klarowne wino wyprodukowane z endemicznej, rumuńskiej odmiany Crâmpoşie. W aromatach dominują akcenty dojrzałych owoców: ananasa, mango i melona. Trunek pozostawia długi posmak.

Kolejna nowość: Chardonnay “Zitara Vineyard”, Four Friends, PGI, 2017, Nizina Tracka (19,99 zł/0,75 I, 88 punktów) to natomiast młode, bułgarskie wino o owocowych aromatach. W jego zapachu pojawiają się akcenty ananasa, brzoskwini, moreli, mango i gruszki. To wytrawne wino jest idealne do białych mięs, zwłaszcza indyka i kurczaka oraz do potraw z makaronem.

Nowe wina dostępne są sklepach Lidl (wybrane pozycje) oraz na platformie Winnica Lidla.

Platforma Winnica Lidla wystartowała jesienią ub.r., o czym pisaliśmy jako pierwsi tutaj.

Katarzyna Pierzchała 2773 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }