Kształt KitKata bez ochrony

Negatywnym dla koncernu Nestlé wyrokiem kończy się kilkunastoletnia batalia z Cadbury (obecnie Mondelēz) o ochronę kształtu poczwórnego batonika KitKat.

Trybunał Sprawiedliwości UE podtrzymał wcześniejszą decyzję Sądu UE i odrzucił apelację Nestlé, które domagało się zastrzeżenia charakterystycznego kształtu batonu KitKat w formie czterech złączonych ze sobą wafelków oblanych czekoladą o trapezowatym przekroju na prostokątnej podstawie.

TSUE uznał, że kształt ten nie jest dostatecznie charakterystyczny dla marki na wszystkich europejskich rynkach i nie można go identyfikować wyłącznie z nią w Irlandii, Grecji, Belgii i Portugalii, choć miał stabilną pozycję na rynkach Danii, Niemiec, Hiszpanii, Francji, Włoch, Holandii, Austrii, Finlandii i Szwecji. Cadbury podnosił też kwestię istnienia KitKata w różnych kształtach, np. pojedynczego większego batonika (KitKat Chunky), a nie tylko wersji "czteropaluszkowej" (w Polsce można kupić obie wersje). Na polskim rynku przykładem produktu w podobnym kształcie jest Wedlowski WW.

Nestlé walczyło o ochronę kształtu batonika KitKat od 2002 roku. Początkowo Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) zgodził się na ochronę znaku towarowego wraz ze kształtem, jednak pięć lat później Cadbury (do którego wówczas należała marka Wedel) zakwestionował przynależność tego kształtu do jednego tylko produktu. TSUE przyznał mu rację, jednak Nestlé odwołało się od tej decyzji. W 2016 roku Sąd UE uznał, że koncern nie może zastrzec kształtu batonika, a producent złożył apelację, którą teraz oddalił TSUE.

Zdjęcie: Shutterstock

Magdalena Weiss 1962 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }