Leclerc chce sprzedawać prąd

Francuski detalista Leclerc zapowiedział, że od jesieni zajmie się sprzedażą energii elektrycznej francuskim gospodarstwom domowym.

Do 2025 r. chce osiągnąć w tej dziedzinie 10-proc. udział w rynku. Jak pisze agencja Reutera, Leclerc jest obecnie największą francuską siecią FMCG pod względem udziałów we francuskim rynku, po tym, jak przegoniła Carrefoura dzięki swojej polityce niskich cen.

- Potwierdzam, że Leclerc będzie dostarczał konsumentom prąd - poinformował prezes spółki Michel-Edouard Leclerc na swoim oficjalnym blogu. - Na rynku jest 32,4 mln odbiorców, a naszym celem jest szybkie stanie się alternatywnym dostawcą i pozyskanie do 2015 r. trzech milionów konsumentów, czyli 10 proc. rynku - zadeklarował.

Dalsze szczegóły mają być znane we wrześniu; na razie wiadomo tylko, że nowa usługa pod nazwą Energies E. Leclerc ma być "najtańsza na rynku".

Leclerc będzie w ten sposób drugim dużym detalistą we Francji oferującym energię elektryczną po Grupie Casino, której internetowa spółka córka Cdiscount od ubiegłego roku proponuje cenę o 15 proc. niższą od regulowanej.

W latach 80. Leclerc rozpoczął sprzedaż benzyny i dziś jest według danych firmy drugim największym operatorem stacji paliw po grupie Total.

Mimo że 10 lat temu na rynek detalicznej sprzedaży elektryczności i gazu we Francji został otwarty na konkurencję i dziś działa na nim około 30 dostawców, państwowy koncern EDF ciągle ma ponad 80 proc. rynku. Jego największy konkurent Engie, były monopolista na rynku gazu, miał natomiast na koniec 2017 roku ok. 3,8 mln odbiorców prądu. Największy niezależny dostawca Direct Energie w kwietniu został sprzedany Totalowi, który dzięki temu zyskał dodatkowych 2,6 mln odbiorców prądu do swoich 1,5 mln już posiadanych. Do 2022 roku Total chce obsługiwać sześć milionów francuskich domów i mieszkań.

Zdjęcie: Shutterstock

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.