Sprzedaż detaliczna wzrosła mocniej

W czerwcu dynamika sprzedaży detalicznej w cenach stałych była wyższa niż w maju i kwietniu.

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w czerwcu br. była wyższa niż przed rokiem o 8,2 proc. (wobec wzrostu o 5,8 proc. w czerwcu ub. roku). W porównaniu z majem br. miał miejsce wzrost sprzedaży detalicznej o 3,5 proc.

Po uwzględnieniu inflacji sprzedaż zwiększyła się o 10,3 proc. rok do roku i o 3,4 proc. w stosunku do maja. W ciągu sześciu miesięcy 2018 roku w handlu detalicznym sprzedano towary za kwotę o 7,7 proc. wyższą niż w i półroczu 2017 roku.

Znacznie niższe wskaźniki dotyczą sprzedaży w grupie "żywność, napoje i produkty tytoniowe", która ma największy 26,2-proc. udział w strukturze sprzedaży ogółem. W porównaniu z czerwcem 2017 roku wartość sprzedanych artykułów spożywczych wzrosła o 5,7 proc., a wobec maja 2018 roku - o 3,1 proc. W całym półroczu konsumenci wydali na nie o 5,2 proc. więcej niż rok wcześniej.

Gdyby oczyścić te dane z efektu inflacji, wzrost wyniósł rok do roku 3,1 proc. w czerwcu i 2,1 proc. w całym półroczu. Wobec maja zakupy wzrosły o 3,3 proc., co częściowo wiąże się z sezonowym spadkiem cen.

Magdalena Weiss 1962 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }