Żabka nie zgadza się z wnioskami o ukaranie sieci przez PIP

- Wobec każdego z wyroków nakazowych, które są konsekwencją wniosków Państwowej Inspekcji Pracy, wniesiono sprzeciwy - informuje nas Żabka Polska.

W związku z tym, że sklepy Żabka mają status placówek pocztowych (co jak podkreśla firma ma miejsce już od 2012 r.), w niedziele objęte ograniczeniami w handlu mogą nie tylko otwierać swoje placówki, ale i zatrudniać pracowników. Tymczasem wedle obowiązującej od tego roku ustawy, w niedziele ustawowo wolne od handlu za ladą sklepu może stać jedynie właściciel danej placówki lub jej franczyzobiorca. Zabronione jest natomiast zlecania pracy w tych dniach pracownikom, w tym rodzinie, oraz członkom dalszej rodziny.

To dlatego okręgowe inspektoraty pracy przeprowadziły w maju 2018 r. kontrole sklepów należących do sieci Żabka, by sprawdzić czy powierzają one pracę pracownikom lub innym zatrudnionym w dni objęte zakazami, powołując się przy tym na status placówki pocztowej. Inspektorzy nie będąc uprawnionymi do przesądzania czy daną placówkę handlową można uznać za pocztową, wysyłali do sądów wnioski o ukaranie. W końcu czerwca Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) poinformowała, że skierowała już 64 takich wniosków, w przygotowaniu było kolejnych 50.

Żabka Polska w przesłanym do nas komentarzu informuje, że nie zgadza się z zarzutami PIP. - Wobec każdego z wyroków nakazowych, które są konsekwencją wniosków Państwowej Inspekcji Pracy, wniesiono sprzeciwy. Oznacza to, że podjęte decyzje formalne straciły moc i sprawy podlegają rozpoznaniu przez sądy powszechne - czytamy w oświadczeniu firmy.

I dalej: - Sklepy Żabka mogą działać w niedziele objęte ograniczeniami, ponieważ franczyzobiorcy korzystają z dopuszczonej przez Ustawę możliwości prowadzenia sprzedaży osobiście. To element wyrównywania szans w konkurencji z handlem wielkopowierzchniowym, który ustawodawca postanowił zawrzeć w nowych przepisach. Niezależnie od tego, franczyzobiorcy Żabki mogą dodatkowo skorzystać ze statusu placówki pocztowej, co umożliwia im skorzystanie z pomocy pracowników. Status placówek pocztowych obowiązuje w sklepach Żabka od 2012 r., kiedy to zawarta została umowa z operatorem pocztowym.

Tymczasem Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zapowiedział, że należy znowelizować ustawę ograniczającą handel w niedziele, chociażby z uwagi na "ewidentne omijanie prawa przez sieć Żabka". - Intencje ustawy były inne – przyznał minister Szwed. - Myśleliśmy o wyłączeniu z zakazu typowego operatora pocztowego, a nie firm kurierskich. To, co robi sieć Żabka, jest sprzeczne z naszymi założeniami, dlatego też zastanawiamy się nad takim doprecyzowaniem przepisu, aby ukrócić proceder zasłaniania się fikcyjną działalnością pocztową – stwierdził.

Nowelizacja ustawy ograniczającej handel w niedziele prawdopodobna jest już jesienią.

Na koniec pierwszego kwartału 2018 r. sieć Żabka liczyła ok. 5 tys. sklepów. Dziennie w Polsce powstają średnio dwie nowe placówki tej sieci. Szczegóły tutaj.

 

Ilona Mrozowska 2930 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }