Liderzy FMCG: w czołówce bez zmian

Czterej najwięksi na świecie producenci FMCG utrzymali swoje pozycje wobec poprzedniego roku. Są to: Nestlé, Procter & Gamble, PepsiCo i Unilever.

Na zdjęciu: Fabryka Nestlé w Nałęczowie

Wciąż niezagrożona jest pozycja lidera, należąca do szwajcarskiego producenta kawy, odżywek dla dzieci, wody, słodyczy, produktów kulinarnych i wielu innych, czyli Nestlé. W 2017 r. największy dostawca świata miał obroty w wysokości niemal 91,2 mld dolarów.

Drugi w kolejności Procter and Gamble miał niespełna 64,6 mld dolarów przychodów ze sprzedaży, nieznacznie wyprzedzając swego rodaka koncern PepsiCo (63,5 mld dol.). Tuż za podium znalazł się Unilever ze sprzedażą na poziomie 60,5 mld dol.

Najczęściej w zestawieniu pojawiają się firmy amerykańskie (18 na 50), japońskie (8), brytyjskie (5) i francuskie (4). Z firm niemieckich znalazło się miejsce dla jednej - Henkla, który z obrotami w wysokości 11,85 mld dol. zajął 31. miejsce.

W pierwszej 50-tce nie znalazła się natomiast ani jedna polska firma, choć występują w niej wytwórcy z Belgii, Danii czy Holandii. Najwięksi producenci znad Wisły, tacy jak Kompania Piwowarska czy Maspex mają ok. 4,5 mld zł, czyli nieco ponad 1 mld dolarów rocznych obrotów. To niemal siedem razy mniej niż 50. w światowym rankingu duńska firma browarnicza Danish Crown. Natomiast japońska grupa Asahi, do której należy lider polskiego rynku piwa, znalazła się na 20. miejscu, o trzy "oczka" wyżej niż rok wcześniej.

Największy skok w górę zanotował amerykański producent piwa Molson Coors Brewing Company, który awansował o 33 pozycje na miejsce 34. Dobrze poradził sobie także francuski producent dóbr luksusowych LVHM (awans o 10 pozycji). Największy spadek zaliczył natomiast szwedzki producent artykułów higienicznych Essity (dawna SCA), która spadła w rankingu o dziewięć miejsc.

Zestawienie podała za międzynarodową firma doradczą OC&C Lebensmittel Zeitung.

 

Magdalena Weiss 1962 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }