Ruch chce pozbyć się kiosków

Zarząd Ruchu podjął decyzję o sprzedaży części lub całości segmentu detalicznego, poinformował Puls Biznesu.

Pod marką Ruch działa obecnie ok. 2 tys. kiosków.

Jak podaje Puls Biznesu, sprawozdanie finansowe Ruchu za 2017 r., złożone w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS), nie pozostawia wątpliwości — „Zarząd Ruch S.A. podjął decyzję o sprzedaży części lub całości segmentu detalicznego”. Segment detaliczny to sieć około 1700 własnych i 500 wynajmowanych kiosków, generujących 60 proc. przychodów. By zrealizować plan, 1 stycznia 2018 r. Ruch wydzielił zorganizowaną część przedsiębiorstwa, a w drugiej połowie roku chce wnieść ją do nowo powołanej spółki Ruch Detal, którą w kwietniu zarejestrował w KRS".

I dalej: „Zamiarem zarządu Ruch S.A. jest sprzedaż całości lub części nowo utworzonej spółki Ruch Detal S.A., co pozwoli jej na sfinansowanie planów rozwojowych, a Ruch S.A. na pozyskanie finansowania bieżącej działalności. Podjęte przez zarząd działania mają doprowadzić do zdecydowanej poprawy sytuacji płynnościowej Ruch S.A”.

Znak towarowy ma być sprzedany razem z kioskami.

O tym, że w kioskach Ruchu źle się dzieje wiadomo było od kilku miesięcy. Firma zalega z płatnościami m.in. w stosunku do wydawców prasy. Prezes Ruchu, Igor Chalupec, tłumaczy w Pulsie Biznesu trudną sytuację finansową firmy zarówno m.in. faktem, że Ruch obecny jest głównie w kategoriach produktów (prasa, papierosy, bilety, karty telefoniczne i doładowania pre-paid), których sprzedaż systematycznie spada, ale także zaległościami jeszcze sprzed prywatyzacji, czyli osiem lat temu.

Dawno temu ...

Pierwszy kiosk pod szyldem Ruch został otwarty w styczniu 1919 r. na peronie dworca Kolei Wiedeńskiej w Warszawie, ale spółkę zarejestrowano w grudniu 1918 r., co oznacza, że w 100-lecie istnienia firmy zapadła decyzja o jej sprzedaży. W niespełna pół roku (od 1919 r.) funkcjonowało już ponad 60 kiosków i księgarń. Ruch szybko się rozwijał. Przejął konkurencyjną firmę „Czytajcie” i przekształcił się w spółkę akcyjną. W 1935 r. był jedyną ogólnopolską siecią sprzedaży prasy, posiadał 700 punktów sprzedaży: kioski, stoiska oraz sklepy. W 1971 r., w wyniku połączenia Ruchu i Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej „Prasa”, powstała Robotnicza Spółdzielnia Wydawnicza „Prasa-Książka-Ruch”. 29 kwietnia 1991 r. minister przemysłu wydał zarządzenie, na podstawie którego utworzono przedsiębiorstwo państwowe pod nazwą Przedsiębiorstwo Kolportażowo-Handlowe Ruch, które następnie zostało przekształcone w jednoosobową spółkę skarbu państwa pod nazwą Ruch. 22 grudnia 2006 r. Ruch zadebiutował na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

W 2010 r. rozpoczął się jednak kolejny etap zmian. Fundusz inwestycyjny Lurena Investments B.V., zarządzany przez amerykańską grupę finansową Eton Park, odkupił od Skarbu Państwa pakiet kontrolny Ruchu i w 2011 r. wycofał firmę z giełdy. Ruch stał się wówczas w 100 proc. firmą prywatną. W lipcu 2017 r., w przededniu obchodów 100-lecia, firma została pośrednio przejęta przez Igora Chalupca, prezesa zarządu Ruch (i byłego prezesa PKN Orlen).