Nawyki żywieniowe zmieniają się na plus

Polacy jedzą mniej pieczywa, piją więcej wody. Zaczynają dbać, by w diecie nie brakowało warzyw i owoców.

W granicach średniej unijnej Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje, że dla zdrowia należy spożywać około 400 g warzyw i owoców, najlepiej w pięciu mniejszych porcjach. Zalecenia to jedno, natomiast codzienna rzeczywistość często pokazuje, co innego.

Poniższe dane Komisji Europejskiej mówią wiele o żywieniowych zwyczajach mieszkańców poszczególnych krajów.

Zero porcji owoców/warzyw:
Rumunia - 65 proc. (konsumentów)
Bułgaria - 59 proc.
Łotwa - 49 proc.
Polska - 33 proc. (19. miejsce w UE), średnia UE – 34 proc.

Od 1 do 4 porcji:
Belgia - 71 proc.
Chorwacja - 66 proc.
Słowenia - 66 proc.
Polska - 57 proc. (11.), średnia UE – 51 proc.

Przynajmniej 5 porcji:
Wielka Brytania - 33 proc.
Irlandia - 29 proc.
Dania - 26 proc.
Polska - 10 proc. (19.), średnia UE – 14 proc.

Zmieniamy nawyki
Dane dotyczące naszego kraju najczęściej oscylują wokół średniej unijnej. Ważne, że z roku na rok rośnie świadomość Polaków odnośnie właściwego bilansowania diety. Najnowszy raport GUS „Polska w liczbach 2018” pokazuje, że spada spożycie pieczywa oraz produktów zbożowych, zaś pijemy coraz więcej wody mineralnej. O ile jeszcze w 2010 r. średnie spożycie pieczywa i produktów zbożowych wynosiło ponad 7 kg miesięcznie na osobę, to w 2017 r. liczba ta wynosiła już tylko 5,88 kg. Statystyczny Polak pije średnio ponad 5 l wody mineralnej, podczas gdy w 2010 r. liczba ta wynosiła niecałe 4 l.

W ostatnich kilku latach zwiększyła się w naszym kraju konsumpcja owoców. Otóż jeszcze w 2010 r. średnio w polskim gospodarstwie domowym zjadało się 3,43 kg owoców na miesiąc na osobę, zaś w 2017 – 3,64 kg. Co prawda warzyw wciąż jemy więcej niż owoców, ale zauważalny jest lekki spadek ich spożycia – w 2010 r. przeciętny Polak zjadał 9,95 kg warzyw miesięcznie, zaś w 2017 – 8,24 kg (spadek w stosunku 2016 roku z 8,59 kg).

Owoce w zakładach pracy
Warto zwrócić uwagę na wysoki odsetek spożycia przynajmniej pięciu porcji warzyw lub owoców w Wielkiej Brytanii. Z czego może wynikać taki stan rzeczy? Na Wyspach Brytyjskich coraz bardziej popularnym trendem jest dostarczanie przez firmy cateringowe świeżych owoców do miejsc pracy. Trend ten również jest zauważalny za naszą zachodnią granicą. - Szacowany wzrost branży rok do roku to około 15 proc. Aby jednak branża się rozwijała, poszczególne firmy muszą zadbać o to, by produkty, które dostarczają były najwyższej jakości. Szczególnie latem jest to duże wyzwanie logistyczne – mówi Peter Zemke, manager Fruitful Office, firmy która od 10 lat dostarcza owoce pod wskazany adres w różnych krajach Europy Zachodniej.

W Polsce zamawianie owoców na do zakładów pracy, na szkolenia, eventy również staje się modne o czym świadczy fakt, że w samej Warszawie nie brakuje firm świadczących podobne usługi. Niektóre z nich dostarczają zdrowe produkty do ponad 1000 firm w całym kraju.

Źródło: Raport GUS „Polska w liczbach 2018”, dane Komisji Europejskiej, dane własne Fruitful Office

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }